תקבע לי קבא

על פי מה נקבע הקב"א? קבלי הסבר מפורט על מאחורי הקלעים של הצו הראשון! כתבה שלישית.

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
אפריל 20, 2009 00:00
photo

 

יצאת מהצו הראשון, עייפה ומבולבלת... מה בעצם עשית שם כל היום?

אז בזמן שצה"ל משקלל לך את הקב"א, קחי מילון מפורט שמתאר לך מה נמצא באמת מאחורי הקלעים של שקלול הנתונים האישיים שלך- מה קובעת כל תחנה שעברת.

הדרך אל תורת הקב"א ברורה מתמיד...

 

אימות נתונים:

בשלב הזה נקבע הצה"ר- ציון השכלה ראשוני. הציון הוא בין 0-12 והוא כולל את מספר שנות הלימוד שלך ואיכות ההשכלה שרכשת. המאבחנת הפסיכוטכנית מגיעה אליו על פי נוסחה קבועה מראש, אז אין טעם לנסות להשפיע עליה...

 

מבחני עברית:

למרות שהמשפטים הקצרים שמראה לך המאבחנת מהסעיף הקודם נראים טיפה טיפשים, בעזרתם נקבע סימול עברית- ציון בין 2-9 המדרג את רמת הידע והשליטה שלך בשפה העברית. הסימול הזה אומנם לא משפיע על הקב"א (מה כן משפיע- נגיע בהמשך), אבל מהווה תנאי קבלה למקצועות שונים בצבא. (לדוגמא: כדי להיות מש"קית מידע נדרש סימול עברית 7, טייס- סימול עברית 8, מאבחנת פסיכוטכנית- סימול עברית 9, וכן הלאה).

 

המבחנים הפסיכוטכניים:

בכתבה הקודמת פירטנו מה כוללים המבחנים הארוכים מול המחשב, אבל מה בעצם קובעים המבחנים האלו? אז ככה. הם קובעים את הדפ"ר שלך- דירוג פסיכוטכני ראשוני. הדפ"ר הוא ציון בין 10-90 שמהווה אומדן ליכולת השכלית שלך, ובמילים אחרות: עד כמה צה"ל יכול לנצל את מה שנמצא לך מעל הכתפיים (לא, לא הגוונים שעשית אתמול במספרה של שוקי).

דבר נוסף שנקבע כאן הוא הצת"ה- ציון תכונות התנהגות. הצת"ה בנוי על שאלון שרק בנות נדרשות למלא, ושמעריך (על פי התשובות שלך) מה הנכונות שלך לשרת בצבא והיבטים שונים לגבי ההתנהגות שלך. גם הצת"ה, כמו הסימול עברית, לא משפיע על הקב"א, אלא מהווה תנאי מקדים לשיבוצך בתפקידים שונים.

 

הראיון האישי:

מיועד לגברים, אבל לבחורה שכן עוברת אותו נקבע בראיון הזה הצד"כ- ציון דירוג ראשוני כללי. את הצד"כ קובעת המאבחנת הפסיכוטכנית (כן, שוב היא) שעושה לך את הראיון, והוא מהווה את האומדן למידת ההתאמה שלך לצבא. הצד"כ יכול לנוע בין סולם ערכים של 8-40, והוא מורכב מתכונות אישיות והתנהגותיות, התשובות שנתת בראיון, וכן ציון ניבוי (ציון בין 1-5) שמעיד על עד כמה באמת התרשמה המאבחנת שתצליחי בצבא.

 

כל אלו יחד מרכיבים את הקב"א שלך!

 

קב"א (קבוצת איכות) מהווה כלי מיון עיקרי לשיבוץ תפקידים בצבא.

קב"א יכולה לנוע בין 41-56, כשלכל ציון יש משמעות אחרת:

41-43: גיוס מיוחד או שחרור מצה"ל.

44-47: שירות ללא תפקידים פיקודיים.

48-51: שירות בעל תפקידים פיקודיים זוטרים.

52-53: תפקידים פיקודיים בכירים (תתחילי להתכונן לקורס קצינים...).

54-56: תפקידים בכירים ומיוחדים.

 

הקב"א של נשים מורכבת לרוב מ- 60% מציון הדפ"ר ו40% מציון הצה"ר.

לנשים שכן עוברות ראיון אישי הציון מורכב כמו גברים- 50% דפ"ר, 33% צד"כ ו17% צה"ר.

שימי לב: הקב"א שלך חסויה! מה שאומר שאלא אם כן יש לך חבר שמשרת בבקו"ם ובא לו קצת לעבור על החוק ולחטט לך בנתונים האישיים- אין דרך לדעת מה הקב"א שלך...

למרות שתמיד אפשר לנחש. לדוגמא, אם קיבלת זימון לקורס ייעודי לקצונה, כנראה שהקב"א שלך היא לא 41...

כמובן שיש הרבה שמועות על מה מסתתר באמת מאחורי הקב"א (כמה חדרים יש לך בבית, אם ההורים גרושים, עד כמה את מטופחת...), אבל צה"ל מעולם לא הסכים לחשוף את האמת שמאחורי הקב"א.

 

מקווה שפיזרתי מעט את הערפל לגבי ראשי התיבות שמרכיבים לך את השירות הצבאי...

 

נתראה בכתבה הבאה!

מיטל.

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
53 תגובות
תגובות:
אנונימית מרס 26, 2015 12:35

הרבה דברים שכתובים פה לא מדויקים סימול עברית לא משפיע על קב״א
תגובות:
אנונימית ינואר 31, 2014 00:00

החדרים בבית ואם ההורים גרושים לא משפיעים על הקבא, הם לצורך שיבוץ בבסיס- אם ההורים גרושים והורה אחד גר בת"א והשני בירושליים, למשל, ואת רוצה בסיס קרוב לבית- יש יותר אפשרויות. אני קיבלתי קבא ממש גבוה, שני ההורים שלי גרושים ויש להם עוד מיליון בעיות, אבל המאבחנת הפסיכוטכנית אמרה לי בפירוש- "זה מה שאת עושה. לא מה שאחרים עושים!" טוב, היא צדקה (:
תגובות:
אנונימית יולי 30, 2012 00:00

הקבא שלכן אכן מורכבת מהמצב בבית כמו שאמרה הכותבת בכתבה אני יודעת את זה בוודאות. אבל זה באסה שצה"ל שופט אותך לפי המצב בבית והרקע המשפחתי ממנו את באה :
תגובות:
אנונימית אפריל 08, 2012 00:00

קיבלתי קבא 48 ודפר 40 איזה תפקידים יש לבנות עם כאלה נתונים?
ספיר95 נובמבר 13, 2011 00:00
אצלי זה גרוע ברמות S:
דפר 40 וקבא 49
אביביי אוקטובר 27, 2011 00:00
תיקון קליל
את הקב"א ניתן לדעת. או דרך *גיוס או דרך אתר עולים על מדים!
דסי16 ספטמבר 14, 2011 00:00
ממש לא נכון, יש אפשרות לראות קב"א
הקב"א נמצא באתר שלהם, שאת הסיסמא את מקבלת עם הזימון לצו ראשון. הוא מופיע מתחת לדפ"ר ובמספרים שחור על גבי ירוק מכוער :) הפרופיל מופיע באתר גם, אך רק במילים ולא במספרים
לוליטה1 ספטמבר 09, 2011 00:00
שיחה עם פסיכולוג צבאי - מה לעשות בה ?
היי , נושא : קבעו לי שיחה עם פסיכולוג צבאי , כדי לבדוק אם אני מתאימה לצה"ל . מה לעשות עם זה ? עשיתי 3 טעויות בצו הראשון : 1. נטלתי ריטלין,אחרי זמן רב שלא לקחתי וזה גרם לי למצב רוח קשה , מה שנקרא "על הפנים ". 2. תחילת הלימודים , השוק של חזרה לבצפר , הלחץ של להכיר חברים חדשים עם ללמוד בצורה יעילה כל אלה גרמו לי לדכדוך , שאותו הוצאתי בפני המאבחנת . היה לי משבר ! איך שחכתי שהיא לא פסיכולוגית ? אוף ! 3. נכנסתי לצו ראשון , למרות שרק הודיעו לי בטלפון עליו , ולמרות שהרגשתי על הפנים . בשיחה של האימות נתונים .... חשפתי שהייתי אצל פסיכולוג. הרופא אמר לי שהפרופיל שלי 97 אלא אם כן , יורידו לי בגלל משהו נפשי . זאת היתה הודעה קשה בשבילי , ממש קשה !!!! ציפיתי לקבל קב"א גבוהה ואז שיהיו לי מגוון של אופציות איכותיות לשרת בהן וגם שאם אחשוב שיש לי משהו נפשי , אטפל בזה לבד , ולא שיורידו לי על זה !!!!!! מה לעשות בשיחה ? להכחיש שאמרתי שהייתי אצל פסיכולוג ? להראות קור רוח ואז לא יורידו לי על נפשי ניקוד ? או שבמילא יורידו לי ניקוד ?
תגובות:
אנונימית יולי 31, 2011 00:00

הייי רק כדי להבהיר עניין כיום כבר אפשרי לראות את ציוני הקב"א והדפ"ר של כול מלש"ב באתר האינטרנט של עולים על מדים, וזה צעד נכון, אני אישית קיבלתי קב"א 54 ודפ"ר 70 למרות שברגע האחרון החלטתי שאני מצהירה ועושה שירות לאומי...בכול אופן, לכול מי שהחליט\ה להתגייס לצה"ל המון בהצלחה!!!:] שה" ישמור אתכם((:
תגובות:
אנונימית יוני 21, 2011 00:00

כן אפשר לדעת כבר מה הקב"א (: ולי יש קב"א 54 שזה אמור להיות תפקידים בכירים ושיבצו אותי בתפקיד שדורש קב"א 52 ומעלה.. הגיוני?
טעני עוד תגובות