גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

ניצול מיני והפרעות אכילה

כן, מסתבר שקיים קשר בינהם. 70% מהסובלות מהפרעות אכילה נפגעו מינית בילדותן.

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יולי 12, 2008 00:00
photo

 

כיום ידוע כי קיים קשר הדוק בין הפרעות אכילה והיסטוריה של פגיעות מיניות בילדות. מחקרים וניסיון קליני, מראים כי לאחוזים גבוהים (קרוב ל- 70%) מתוך הנשים והנערות שסובלות מהפרעות אכילה יש  היסטוריה טראומטית של פגיעה מינית בילדות או בהתבגרות.

 

מה היא פגיעה מינית בילדות ולמה היא גורמת?

אחת מכל שלוש ילדות נחשפת לאירוע מיני לא רצוי ולא מותאם לפני גיל שמונה עשרה, ואחת מכל שבע ילדות עוברת גילוי עריות שמוגדר כפגיעה מינית בילדים הנגרמת על ידי קרוב משפחה המבוגר מהם.

התעללות מינית בילדות גורמת לטראומה שמשפיעה על קרבנותיה לטווח הארוך. ידוע כי היא פוגעת בהתפתחות הגופנית, הפסיכולוגית והחברתית של הנפגעות ומהווה את הגורמים המרכזיים לבעיות נפשיות בבגרות, למשל: דיכאון, אובדנות, פגיעה ופציעה עצמית, התמכרות לסמים ולאלכוהול, הפרעות אכילה, בריחות מהבית בגיל ההתבגרות, התנהגות מינית מופקרת, ועוד.  

 

כיצד קשורה פגיעה מינית להפרעות אכילה?

הפרעת אכילה כפייתית מייצגת דרך לבנות "שריון" כנגד ההתעללות ולהתמודד עם השנאה העצמית והחרדה שנובעות מההתעללות. ניתן להסביר את ההתנהגויות של הפרעות אכילה כקשורות בדימוי גוף שלילי.

 

אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מספרים מנסיונם בטיפול באנורקטיות, כי נשים רבות מייחסות את הפרעת האכילה שלהן לטראומה של התעללות מינית בילדות.  מטופלות אנורקטיות מתארות את האנורקסיה כאמצעי שאימצו מתוך צורך להגעיל ולדחות את מי שתקף אותן בילדותן. עבורן זוהי שיטה להימנעות ממגע או רגשות מיניים. נשים בולימיות תיארו את ההפרעה שלהן כדרך להתמודד עם כעסן על התוקף-  הן גורמות לעצמן להרגיש לא מושכות בנסיון להרחיק תחושות של אשמה, שנאה עצמית וחוסר אונים.

 

התעללות מינית בילדות יכולה לגרום להערכה עצמית נמוכה, או שנאה עצמית שיכולה להוביל להענשת הגוף, או להרגשה שהחיים שלהן יצאו משליטתן.

הרגשה זו מובילה לצורך לחדש את השליטה באמצעות הרעבה עצמית.  

 

כיצד ניתן לטפל בנפגעת תקיפה מינית הסובלת מהפרעת אכילה?

כיום קיים ידע עשיר בטיפול בפגיעות מיניות בילדות, אך להרבה אנשי מקצוע מתחום הפרעות האכילה עדיין חסר הידע לאבחן ולטפל בטראומה של פגיעה מינית בילדות. כתוצאה מכך רבות מהבנות בעלות הפרעות אכילה אינן מטופלות בהתאם.

 

פעמים רבות הפגיעה המינית בילדות נשמרת בסוד בגלל רגשות של בושה, אשמה, נאמנות למשפחה וכדומה. חשוב מאוד לדבר על מה שקרה על מנת לטפל בנזקים של הפגיעה, ולא להמשיך ולפגוע בעצמך באמצעות הפרעת האכילה שיכולה לגרום לנזקים חמורים לכל החיים. חלק הטיפוליות משיטות הטיפול המקובלות במחלקות להפרעות אכילה בבתי-חולים יכולות להיות מזיקות לנפגעות פגיעות מיניות בילדות, משום שלעיתים הן חודרניות או כוחניות, במיוחד אם המטופלות מסרבת לאכול, או פוגעת בעצמה. במצבים כאלה מפעילים עליה כפייה, שפעמים רבות עלולה לגרום לתחושה של שחזור ההתעללות.

טיפול בפגיעות מיניות בילדות צריך להתבסס על כבוד ושוויון בין המטפלת למטופלת, וכל התערבות טיפולית שלוקחת את הכוח מהידיים של המטופלת אינה רצויה.

 

הכותבת היא ענת גור MSW,

דוקטורנטית בחוג ללימודי מגדר אוניברסיטת בר אילן

ממנהלות מכון "אנימה" לפסיכותרפיה בנשים

www.anima-clinic.com

 

 

רוצה לסייע למחקר בנושא זה? הכנסי והשפיעי...

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
40 תגובות
אנונימית יולי 31, 2009 00:00
תוכן פגעוני

אני שונאת אנסים וכאלה! שונאת!!!!!! הם לא קולטים שזה הורס חיים של ילדות ונערות תמימות שא עשו חהם או למשפחה וחברים שלהם כלום? כאילו מה? מה הם חושבים לעצמם? הם פשוט בני זונות כלבים מטומטמים ו*****
אנונימית יולי 31, 2009 00:00
תוכן פגעוני

לא מאחלת לאפחד את זה
אנונימית מרס 08, 2009 00:00
תוכן פגעוני

להיות אנרקסית
תגובות: 977
**##טלוש##** ינואר 29, 2009 00:00
תוכן פגעוני
ואוו איזה מפחיד
...
•°.• Rotem•°.• יולי 26, 2008 00:00
תוכן פגעוני
עצוב ביותר
זה ממש עצוב שיש אנשים כאלה... שמתעללים בילדות קטנות בשביל רצונם האישי, הם לא יודעים למה הם גורמים להן וגם אם הם יודעים לא אכפת להם...
תגובות: 1061
נוווני_היפפה D; יולי 26, 2008 00:00
תוכן פגעוני
ככל הכבוד על הכתבה(:
וכל מה שכתוב כאן ממש חשוב , (: אחלה כתבהה[;
תגובות: 3094
דנדוש :) יולי 20, 2008 00:00
תוכן פגעוני
...
פשוט מזעזע אבל כל כך נכון... אני מכירה מישהי שאנסו אותה ויש לה הפרעות אכילה... פשוט נורא מה שקורה בעולם הזה...
תגובות: 1163
dehcuotnU יולי 16, 2008 00:00
תוכן פגעוני
/"
70% ..? לא נשמע לי הגיוני ...
דניאלי וקפצו לי יולי 16, 2008 00:00
תוכן פגעוני
זה כל כך מזעזע
הדבר היחיד ( ? ) , שיש לי להגייד , ..... - זה שממש מסכנה מי שעברה דבר כזה ! ! ! 1 ככי ההן גם עברו היתעללות מיינית : ( וווגגם ? .. ההןן עברו הפרעות אכילה ושאר הדברים שהיא אמרה בכתבה ..
תגובות: 596
S/sap יולי 11, 2008 00:00
תוכן פגעוני
=/
אני מכירהה בנות שעברוו טראומותת וכל זה...זה סיוט לכל החיים וזה פצעע שלא עוברר וזה נמשך ונמשךך והבנותת האלה כל החיים יחיו בתחושה של פחד ומחנק שמשו כזה עוד יקרה להן.. אני ממש לא מבינה למהה אנשיםם כל כך אוהבים לפגועע ולהרוס לבנות תמימותת כמוני וכמוכןן את החיים..אין לי מושגג למהה..אבל אלהה אנשיםם עם בעיהה שלא חושבים טיפהה על העתיד של אותה נערהה שהשכיבו אותה ללא רצונהה..מה יקרה להה ואיך היא תחייה את החיים שלהה..בפחדד וסגורה בתוך עצמהה..ויהיה לה קשה להמשיך את החיים שלהה....אנשיםם רעיםםם!!!!! =// שבת שלום!!!
טעני עוד תגובות