גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

מניעת הפרעות אכילה

הפרעות אכילה מסכנות את חייהם של הסובלים מהן.
כיצד ניתן למנוע זאת?

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יוני 08, 2008 00:00
photo

 

הפרעות אכילה הן הפרעות פסיכיאטריות, המתאפיינות בהתנהגות של אכילה חריגה. הנפוצות מביניהן הן אנורקסיה, בולימיה והפרעות אכילה לא ספציפיות, הכוללות גם אכילה זללנית והשמנה.

באנורקסיה החולה נמנעת מאכילה, ולמעשה מרעיבה את עצמה. היא משלבת בכך גם הגברה ניכרת של פעילות גופנית. "בולימיה נרבוזה" היא מצב שבו החולה נתקפת בבולמוס של זלילה וצורכת כמויות אדירות של מזון. לאחר מכן מגיע שלב "ההיטהרות", שבו היא גורמת לעצמה להקיא ולשלשל. יש להדגיש כי על-אף שההתייחסות כאן היא לבנות, הרי הפרעות אכילה אינן נחלתן של אלו בלבד. ההערכה היא שכ15%-5  מחולי האנורקסיה והבולימיה הם בנים.

הפרעות אכילה נפוצות בעיקר בגיל ההתבגרות. הן הפכו למכה של שנות התשעים, במיוחד בקרב נערות בגיל ההתבגרות ונשים צעירות. התופעה התפתחה סביב מודל היופי המדגיש את הרזון, והנתפס כמראה המשדר הצלחה ובעקבותיו - תעשיית דיאטות המגלגלת סכומי עתק.

שכיחותן של הפרעות האכילה בקרב נשים בכלל מוערכת בטווח של 10%-0.5 בקבוצות גיל של 10-30, וזאת בהתאם למאפייני האוכלוסייה. ההערכה היא שאחוז אחד מהנשים בגילאים אלו לוקות באנורקסיה נרבוזה, והשכיחות רבה יותר בקרב אלו העוסקות בדוגמנות, במשחק ובענפי ספורט "אסתטיים", דוגמת התעמלות (אמנותית ומכשירים), מחול, החלקה אמנותית ושחייה אמנותית. שכיחותה של בולימיה נרבוזה מוערכת בכ-2%-1 מהאוכלוסייה.


בשנים האחרונות הולכת וגדלה שכיחותן של הפרעות האכילה, כמו גם טווח הגילים של הלוקות בהן: ניתן למצוא היום חולות צעירות מאוד, אפילו לפני גיל ההתבגרות, ומנגד - נשים על סף גיל המעבר.

 

להפרעות אכילה קיימים מספר סימני אזהרה:

 

• איבוד משקל משמעותי.
• דיאטת הרזיה למרות רזון.
• דימוי גוף שקרי: גם לאחר איבוד משקל רב המתבגרת חשה שמנה.
• עיסוק אובססיבי באוכל-בישול, חיתוך האוכל לחתיכות קטנות.
•הימנעות מאכילה בחברה.
•פעילות גופנית כפייתית.
• שימוש תכוף בשירותים/אמבטיה לאחר הארוחה.
• הפסקת המחזור.

 

הסיבות להפרעות אכילה

ההרעבה העצמית מתקיימת כנראה לא רק למען המטרה המוצהרת, הברורה, לרדת במשקל כדי להיראות טוב יותר, אלא היא מבטאת ומייצגת בעיות נפשיות סמויות. לעתים בעיות אלה הן מודעות, ולעתים אין הן מודעות, אבל אלה תמיד בעיות שהנערה מרגישה שלא ניתן לתת להן ביטוי ישיר, ומה שחשוב עוד יותר -  שלא ניתן להתמודד אתן. כך קורה שהן מקבלות ביטוי עקיף, מרומז וסמלי, על-ידי הפרעת האכילה. שנאה עצמית וייאוש, פחד מהתבגרות מינית, או דיכאון - יכולים אם כן להתבטא על-ידי הרצון העז לרדת במשקל יותר ויותר , ועל-ידי הנכונות לסבול עד מוות לשם השגת מטרה זו. הפרעת אכילה אינה קשורה אך ורק לאוכל. קיימים גורמים נוספים רבים שמובילים להתפרצות הפרעת האכילה, בהם איבוד שליטה, חרדה, חוסר אונים, וצורך בתשומת לב.

 

על פי קריספ, חוקר אנגלי, אנורקסיה נרבוזה מבטאת את הקושי של הנערה האנורקטית להתבגר. היא מאמינה שאם היא לא תאכל, היא לא תגדל, ובדרך זו תצליח לעצור את כל תהליך ההתבגרות. הטענה "אני שמנה" אינה אלא דרך להביע את מחאתה כלפי גופה, שהולך ומשתנה ומתעגל והופך להיות נשי ומיני. ולכן, כל עוד פוחדת הנערה להתבגר, היא תתמיד בהרעבה העצמית כדי לגונן על עצמה מאימת הגדילה.

 

מחלה של חוסר שליטה

רבות דובר על רצונן של נערות אנורקטיות לרדת במשקל כדי להיות יפות יותר ומאושרות יותר. למרבה הצער, במילון של נערות אנורקטיות לא קיימים מושגים חיוביים כמו אושר או יופי. אין הן יודעות אושר מהו, ואין הן מאמינות שאי פעם הן יהיו יפות. נערות אנורקטיות תופסות את עצמן כרעות ומכוערות, וההרעבה העצמית עוזרת להן לסמם את הכאב. בתחילת התהליך הן מרגישות לזמן מה סיפוק מהישגיהן, אך הסיפוק הזה חולף עם החמרת המחלה, ואז נותרים רק הסבל, השעבוד לאימת האכילה, והדחף להמשך ההרעבה העצמית.

 

הטיפול

ישנה חשיבות גדולה מאד לגלות את הסוד כמה שיותר מוקדם. זה לא נקרא הלשנה אלא חברות ואחריות. ככל שנגלה את הסוד, כך נוכל לעזור לנערה שנמצאת במצוקה גדולה.

בטיפול באנורקסיה נרבוזה, העזרה של הסביבה הקרובה -  משפחה, חברים ומטפלים - היא קריטית. נערה אנורקטית היא נערה טובעת, שנסחפת במערבולת ההתנהגות האנורקטית.  עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למשותה מן המים הסוערים, להביאה לחוף מבטחים, להחיותה, ולעזור לה למצוא את השביל הבטוח שעליו תוכל לצעוד אל עתידה.

 

יש לכם חברה (או חבר) עם בעיות אכילה? זו הדרך שלכם לעזור להם!
חתמו על העצומה והעבירו אותה לחברות ולחברים. עזרו לנו לקדם את הפרויקט הגדול והחשוב הזה. העצומה נכתבה כיוזמה של גולשת באתר 4
girls והיא מקבלת תמיכה מלאה של כל צוות האתר.

  http://www.4girls.co.il/newsite/petition.asp??catId=404

 

הכתבה נכתבה ע"י ענת מטיאש (B.Sc) דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים ונוער, מנהלת מועדון Fiteat   להרגלי אכילה והרזיה לילדים ונוער בשילוב כושר. ענת עונה בימי שלישי על שאלותיכן בנושאי דיאטה, תזונה וכושר.
לאתר של ענת לחצי כאן www.fiteat.com

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
21 תגובות
תגובות: 12
tb100 נובמבר 10, 2011 00:00
תוכן פגעוני
אוקיי.כתבה מעולה
אבל זה לא הכל. אנחנו לא תמיד מסוגלות לצאת מזה אתן יודעות.. ואנחנו לא רוצות.
אנונימית מרס 09, 2009 00:00
תוכן פגעוני

אימלאהה!!! :0 יש לי את כל הסימנים ^~^ זה כל כך מפחידד..:(
אנונימית אוקטובר 20, 2008 00:00
תוכן פגעוני

ממש נהבלתי כשקראתי!! וממש יש לי מזל ששום סימן לא קיים אצלי חוץ ממשהו שאני שונאת בגוף שלי... אבל אני אסתדר.. אני לא בבעיה כל שהיא ויש לי מזל =]
תגובות: 1163
dehcuotnU יולי 16, 2008 00:00
תוכן פגעוני
/"
ממש לא מסכימה עם התאוריה של סקריפ
נסיכה[= יולי 03, 2008 00:00
תוכן פגעוני
שבעשרית חחח סתם
כתבה נחמדה.... ונכנה.!
אנונימית יוני 28, 2008 00:00
תוכן פגעוני

אני 1.58 ואני שוקלת 54 אני מתה לשקול 51/52 בבקשה מי שיש לה טיפים כדי שאני אוכל לרדת במשקל הכי מהר שאפשר בבקשה תעזרו לי אני ממש שמנה :(
תגובות: 735
pink יוני 19, 2008 00:00
תוכן פגעוני
תודה..
על העזרה!
תגובות: 18484
Snowhite. יוני 15, 2008 00:00
תוכן פגעוני
נכון...
לא קראתי הכל כי אין לי כוח ואני עייפה אבל החלק שקראתי נכון..אני בת 12 וחצי ואני נורא רזה לגילי אני שוקלת 27 או 28 קילו וכולם בשכבה שלי קוראים לי אנורקסית..זה ממש פוגע למרות שאני יודעת שאני לא! דיברתי על זה עם המורה שלי והיא דיברה עם התלמידים בכיתה שלי ונתנה עונש(שהיא אפילו לא בדקה)לבני זונות שקראו לי ככה! תנסו לדבר על זה עם המורה אני מבטיחה שזה יעזור ובהתחלה תרגישו מבוכה אבל זה יעבור! סורי על המגילה!:)
תגובות: 1667
AdigaGirl יוני 14, 2008 00:00
תוכן פגעוני
אני רעבה עכשיו XD
זה גורם לי להרגיש רעבה כי זה כל כך מפחיד.. גורם לי לרצות לאכול כדי שזה לא יקרה לי.. ואני באמת לא רוצה להתבגר או משהו.. אז.. איפה האוכל? P:
תגובות: 19
דדנדדיק * יוני 13, 2008 00:00
תוכן פגעוני
מזכיר לי תכתבה שהייתה בעובדה S:
בבנות מסכננות .. מצמרר אותי לדמיין איך ההרגשה הזאת, מזעזע. הבנות האלו הן עור ועצמות ... אוכלות חתיכת בייגלה קטנה משקית ליום ולא יכולות לשתות כלום חוץ מסודה. לעלות 5 מדרגות בקצב נורמאלי הן לא יכולות .. אותי ? זה מחריד .. לדעתי ? כל אחד צריך להסתפק במה שהעניק לו בורא עולם. אם כל אחד ואחת מאיתנו יסתפקו בזה העולם שלנו יהיה הרבה יותר טוב ..
טעני עוד תגובות