גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

גולשת שואלת: אנורקסיה והפסקת מחזור

איך אני שומרת על המחזור שלי שלא יעלם? בגלל המשקל שלי והמצב הרפואי אני מפחדת >> יועצת המחזור הראשון שלי עונה לשאלות של בנות... *טריגר אנורקסיה*

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
פברואר 20, 2021 19:41
photo

*טריגר- אנורקסיה, הפרעות אכילה*

 

תודה רבה לבארי אייזנברג, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט.

 

שאלה:

אני אנורקסית שנה וחצי, היו לי תקופות פחות ויותר מאוזנות מעכשיו... עכשיו יחסית אוכלת הרבה - 4 אנשור, אבל במקביל אני עושה 3 שעות ספורט רצופות כל יום, במהלך האנורקסיה המחזור שלי היה די סדיר, לפני שלושת רבעי שנה, התאשפזתי ל-4 חודשים במחלקה להפרעות אכילה, והגעתי אז במשקל 48 ק"ג והמחזור התעכב לי נורא ואח"כ הסתדר. עכשיו אני אוכלת יותר מאז, אבל כמו שכתבתי עושה במקביל הרבה ספורט, וירדתי במשקל את כל מה שעליתי ואני על 47 ק"ג שזה הכי קצת ששקלתי בתקופת האנורקסיה, המחזור שלי מתעכב, לא הרבה, אבל בגלל המצב הרפואי אני מפחדת, במיוחד בגלל שלפני האנורקסיה אני שקלתי 80 ק"ג. אני לא מסוגלת להעלות באוכל או להפחית בספורט, אבל מפחדת לאבד את המחזור, יש דרך עקיפה לשמור על זה, או שאין מוצא?

תשובה:

שלום לך,

אני שמחה שפנית אלינו כדי לברר את הדברים שמפריעים לך ולא נשארת עם החששות לבדך.

נשמע מדברייך שאת עוברת תהליך מורכב וקשה, ואני מחזקת אותך על ההתמדה ועל הכנות העצמית. אני מקווה שתצליחי להגיע במהרה למצב של איזון שיאפשר לך חיים בריאים ומאושרים.

בנוגע לעניין המחזור, מדובר בתהליך מורכב ומופלא שהגוף שלנו עובר בכל חודש, שמטרתו היא הכנת הגוף להיריון כל חודש מחדש. בגלל שזוהי המטרה, במצבים בהם אין לגוף שלנו את הדרוש כדי לשאת עובר, המחזור מפסיק עד שהגוף שלנו חוזר לכוחות ולמשאבים הדרושים לו. אחת הדרישות הבסיסיות של הגוף שלנו היא קיום של 17% שומן לפחות, רקמת השומן שלנו היא רקמה חשובה מאוד בגלל תפקידה בשמירה על חום הגוף שלנו וחשוב מכך- מאגרי האנרגיה שנמצאים בה והכרחיים עבור מצב בו הגוף שלנו צריך לגדל בתוכו עובר.

חשוב לציין שלמחזור יש השפעות רבות מלבד האפשרות להיריון- ההורמונים שמופרשים במהלכו שומרים על חשק מיני, בריאות גופנית, מניעת יובש נרתיקי, גדילת רקמת השד ואפילו עור בריא יותר. אחד ההורמונים החשובים הוא אסטרוגן שמופרש בין השאר מרקמות שומן בגוף שלנו, בנוסף להפרשה ממערכת המין.

אני מבינה את הקושי שאת נמצאת בו, וניכר מדברייך שאת מבינה את החשיבות של קבלת המחזור החודשי, לכן אני מזמינה אותך לחשוב איך את יכולה לתת לגוף שלך את הכלים המתאימים לקיים את המחזור החודשי שלו. בנוסף, אם את מטופלת על ידי צוות רפואי או כל גורם מקצועי אחר אני ממליצה לך לשתף אותם כמה חשוב לך לשמור על המחזור ולנסות לחשוב יחד איתם כיצד במצבך תוכלי לשמור עליו בצורה הטובה והמתאימה לך ביותר.

במידה ויש לך עוד שאלות את יותר ממוזמנת לפנות ל"דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות, ולקבל ייעוץ נוסף פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/.

מקווה שעזרתי, בהצלחה בהמשך,

בארי דגן, עו"ס, דלת פתוחה.

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
0 תגובות