גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

בנות מתפתחות מינית מוקדם יותר?

"איך זה שבנות מתפתחות יותר מוקדם? ואם זה ימשיך ככה זה הגיוני שבעוד כמה עשורים בנות יתחילו להתפתח מינית בגיל 6?" יועצת המחזור הראשון שלי עונה לשאלות של גולשות

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
ינואר 26, 2021 13:06
photo

תודה רבה לבארי אייזנברג, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט.

שאלה:

היי,

כשאני קיבלתי מחזור בפעם הראשונה הייתי בת 11 וחצי וידעתי מה זה אומר אבל לא ידעתי על בנות שכבר קיבלו וגם לא ממש דיברו על זה, אז נכנסתי לפורום ושאלתי שם בנות באיזה גיל הן קיבלו וראיתי שהרוב היו בנות 12 והייתי בהלם כי הייתי בטוחה שזה קורה רק מגיל 13+.

אז לפי מה שידוע לי מספרים וסרטים וכו' לפני כ10+ שנים הגיל הממוצע של בנות שמקבלות מחזור היה בסביבות הגיל 14 ועכשיו יש המון בנות שמקבלות בגיל 11/12 ואם אני לא טועה הגיל הממוצע עכשיו הוא 12-13.

איך זה שבנות מתפתחות יותר מוקדם? ואם זה ימשיך ככה זה הגיוני שבעוד כמה עשורים בנות יתחילו להתפתח מינית בגיל 6?

תשובה:

שלום לך ,

קודם כל, כל הכבוד לך שאת שואלת ומתעניינת, זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת.

באופן כללי, הווסת מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים והגיל לקבלת הוסת משתנה מאישה לאישה. הגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13 כלומר, יש הרבה שמקבלות לפני ויש הרבה שמקבלו גם אחרי. גיל 11 וחצי זהו טווח הזמן הנורמלי ולכן את לגמרי במצב תקין. המחזור החודשי של אישה מורכב מכמה שלבים. אני מצרפת לך סרטון מעולה שמפרט בצורה מאוד טובה על המחזור החודשי (עם קצת הסברים על מבנה הרחם והחצוצרות) https://www.youtube.com/watch?v=ryZNVHdMH-g

קצב ההתפתחות הגדילה שונה מנערה לנערה משלל סיבות כמו גנטיקה, אחוזי שומן ועוד. הרצון להשתייך ולהרגיש מה שחברות שלך ואחרים חווים מובן וברור, זה טבעי ונורמלי. מצד שני, כל גוף עובד בקצב משלו וחשוב לזכור כי כל אישה שונה מחברתה וכמו שהאף שלך לא כמו שלהן כך גם קצת ההתפתחות והגדילה. בינתיים, זכרי שעדיין יש לך הרבה במשותף עם החברות גם בלי קשר לקצב ההתפתחות שלך ושכולכן תגיעו לאותו היעד, כל אחת בקצב של הגוף שלה.

בנוגע לשאלתך השנייה, שינויים אוניברסליים הם תהליכים שניתן רק לשער ולהמתין לראותם. אנחנו אכן יכולות לראות כבר היום כי גיל קבלת הווסת ירד מבעבר מסיבות שונות ומגוונות.   

 

לעוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/..

שיהיה הרבה בהצלחה,

בארי דגן, עובדת סוציאלית, דלת פתוחה.

 

שאלה:

היי קוראים לי הילה כל פעם שאני מקבלת מחזור כואבת לי הבטן כל יום וזה לא נעים, וגם המחזור לא סדיר.. מה אפשר לעשות?

תשובה:

שלום לך,

קודם כל, כל הכבוד לך שאת שואלת ומתעניינת, חשוב להיות מודעות לשינויים הקורים בגופינו ולהתפתחות שלנו. זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת לגביי תהליכים שקורים בגוף שלך.

משאלתך לא ניתן לדעת בת כמה את וכמה זמן כבר את מקבלת את הוסת החודשית. המחזור החודשי יוצר שינויים בגוף הבאים לידי ביטוי בשינויים הורמונליים, הפרשות ולעיתים התכווצויות של הרחם כנגד צוואר הרחם. ההתכווצויות נגרמות על ידי חומרים המופרשים מרירית הרחם (הציפוי של פנים הרחם). נערות ונשים שטרם ילדו סובלות יותר מהתכווצויות חזקות וכואבות מכיוון שצוואר הרחם סגור ורירית הרחם עבה יותר. לעיתים נלווים גם כאבי רגליים, ראש, בחילות וסחרחורות. ברוב המקרים, כאבי מחזור מצביעים על מערכת רבייה תקינה ומתפקדת. כדי להתמודד עם הכאבים ניתן להסתייע בכמה דברים. ראשית, לנוח יותר מן הרגיל בימי המחזור או להגביר פעילות ספורטיבית. ניתן גם להשתמש בנוגדי כאב קלים כגון: נורופן ודומיו. שימוש בגלולות למניעת הריון גורם לרירית הרחם להיות דקה יותר ולכן להפחתת כאבי המחזור ועל כך אני ממליצה להתייעץ עם רופא/ת נשים.

בשנים הראשונות לקבלת הווסת החודשית, מחזוריות הווסת יכולה להיות בלתי סדירה, עם הפסקות ארוכות בין הווסתות. יכול להיות שייקח לגוף שנתיים ואפילו יותר להפוך את הווסת לקבוע. לאורך השנים הווסת (הדימום) תשתנה ויהיה ארוך וסדיר יותר. כאשר המחזור מתייצב, אצל רוב הנערות הדימום (הווסת) מופיע פעם בחודש, בערך כל 28 ימים. אצל חלק מהבנות הדימום מופיע מוקדם או מאוחר יותר (המחזור ינוע בין 21 ל- 35 ימים). כמו כן, משך הדימום יכול להשתנות ולנוע בין 3 ל-7 ימים, וגם עוצמתו אינה אחידה ויכול להיות דימום קל ועד דימום כבד. כל זה משתנה מנערה לנערה או מאישה לאישה.

כמובן שאם את מוטרדת מכך אני מציעה לך לפנות לרופא/ת הנשים בקופת החולים שלך ואני בטוחה שהיא תשמח לבדוק אותך ולענות לך על כל שאלה.

לעוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/..

שיהיה הרבה בהצלחה,

בארי דגן, עובדת סוציאלית, דלת פתוחה.

 

 

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
0 תגובות