גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

גולשת שואלת: למה עדיין לא קיבלתי ווסת?

אני בת 11 וכמעט וחצי ולא קיבלתי מחזור ואני גם חוששת שגרמתי נזק לגוף שלי עם דברים שעשיתי בעבר.. יועצת עונה לשאלות של בנות

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
נובמבר 15, 2020 23:50
photo

תודה רבה לבארי אייזנברג, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט.

 

שאלה:

היי אז קוראים לי מאיה (שם בדוי), ואני בת 11 וחצי כמעט (נולדתי בסוף יוני) ועדיין לא קיבלתי מחזור ויש לי את כל הסימנים.

יש לי כל יום מלא הפרשות ובזמן האחרון הן התחילו להיות חומות יותר למרות שפעם הייתה לי תקופה של חודש שכולן היו חומות אבל זה הפסיק ועכשיו זה חזר וזה תמיד נראה כאילו עשיתי פיפי בתחתונים למרות שאני יודעת שזה הפרשה וזה..

ויש לי הפרשות כבר קצת יותר משנה ויש לי שיער ערווה מאז גיל 9 וקצת והחזה שלי מפותח (אני מידה M בגוזייה עם קאפים) ויש לי משקל תקין (40.9) ואני יחסית גבוהה (1.56) ויש לי מלא חברות שקיבלו ואני בוא נאמר קצת מקנאה ואני שמחה לדעת שיש פה בנות באתר שיזדהו איתי ובזמן האחרון כל החברות שלי מקבלות מחזור ואני מרגישה כאילו לא שייכת אז רציתי לשאול אם הווסת שלי קרובה כי גם התחילו להיות לי הפרשות חומות יותר בזמן האחרון

אה ועוד משהו

פעם לפני שנתיים בערך הייתי מאוד סקרנית לגבי הגוף שלי אז דחפתי אצבע להכיר יותר את הגוף שלי וזה, האם קרעתי את קרום הבתולין? כי עשיתי את זה עוד כמה פעמים בודדות ואני פוחדת שעשיתי שם משהו

תשובה:

שלום לך,

קודם כל, כל הכבוד לך שאת שואלת ומתעניינת, חשוב להיות מודעות לשינויים הקורים בגופינו ולהתפתחות שלנו. זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת לגביי תהליכים שקורים בגוף שלך ואני רואה שהעניין מטריד אותך.

באופן כללי, הווסת מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים והגיל לקבלת הוסת משתנה מאישה לאישה. הגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13 אך עד גיל 16 זהו טווח הזמן הנורמלי ולכן את לגמרי במצב תקין. חשוב לדעת כי חייב להיות  17%שומן בגוף כדי שהווסת תופיע. המחזור החודשי של אישה מורכב מכמה שלבים. אני מצרפת לך סרטון מעולה שמפרט בצורה מאוד טובה על המחזור החודשי (עם קצת הסברים על מבנה הרחם והחצוצרות).

כמו שאמרת, ההפרשות החומות אכן מבשרות את ההתחלה של הגעת הווסת, אבל לא מבטיחות שיגיע בהכרח דימום מאסיבי לאחר מכן. כמו כן, יש לזכור כי בשנים הראשונות מחזוריות הווסת יכולה להיות בלתי סדירה, עם הפסקות ארוכות בין הווסתות. לפי מה שתיארת ובגלל שכבר התחילו לך הפרשות סביר להניח שתקבלי מחזור בזמן הקרוב, אך אין לדעת אם זה יהיה בשבועות, בחודשים הקרובים או אולי יותר משנה. העניין הוא סבלנות.

הרצון להשתייך ולהרגיש מה שחברות שלך חוות מובן וברור, זה טבעי ונורמלי. מצד שני, הגוף עובד בקצב משלו וחשוב לזכור שגם אם הווסת שלך לא תגיע מיד, היא תגיע מתישהו. כל אישה שונה מחברתה וכמו שהאף שלך לא כמו שלהן כך גם קצת ההתפתחות והגדילה. בינתיים, זכרי שעדיין יש לך הרבה במשותף עם החברות גם בלי קשר לקצב ההתפתחות שלך ושכולכן תגיעו לאותו היעד, כל אחת בקצב של הגוף שלה.

בנוגע לשאלתך השנייה, בניגוד למה שנהוג לחשוב קרום הבתולין שונה מאוד מאישה אחת לשנייה. אצל חלק מהנשים הקרום נמתח במהלך החיים אבל חשוב לדעת שאצל חלק מהנשים הקרום לא יקרע כלל, אני מצרפת כאן סרטון שמסביר זאת https://www.youtube.com/watch?v=pTJkX8zU5rE. במקרה שתיארת, הסיכוי שהוא יקרע מהחדרת אצבע הוא סיכוי קלוש כיוון שבדרך כלל הקרום נקרע מהחדרת חפצים/איברים גדולים יותר. כך לדוגמא גם מהחדרת טמפון הסיכוי שהקרום ייקרע הינו קטן. בכל מקרה זה בסדר גמור לחקור את גופך ואין מה לפחד מכך כל עוד את עושה את זה בהקשבה לגוף.

לעוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/..

שיהיה הרבה בהצלחה,

בארי, עובדת סוציאלית, דלת פתוחה.

 

רוצה גם להעלות שאלה ליועצת מיניות והמחזור הראשון שלי?

לחצי על העיפרון שלצד שורת החיפוש, בחרי "שאלי יועצת", בחרי בקהילה "גוף" ובתגית "שאלות מיניות" או "המחזור הראשון שלי".

 

בהצלחה!

 

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
4 תגובות
תגובות: 103
✨ הו דארלינג ✨ יוני 14, 2021 14:20
תוכן פגעוני
כל כך מזדהה! אני בדיוק בדיוק כמוך רק גדולה ממך בשנה וחצי... (חוץ מזה הכל אותו דבר עם הזמנים).
אביב בן חיים מלכת הטיקטוק ינואר 28, 2021 13:54
תוכן פגעוני
אני בת 15 וגם לי לא היה וסת אבל יוצא לי מוגלה כל חודש לאדעת
מתוקה בעמ ינואר 28, 2021 12:05
תוכן פגעוני
Sandra123 לא יש לך עוד זמן
ינואר 27, 2021 20:49
תוכן פגעוני
אני בת 8 ועדיין לא קיבלתי וסת אני צריכה ללכת לרופא????????