גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

לא בטוחה לגבי המחזור הראשון שלי

יש לי תהיה שמציקה לי זמן כבר הרבה זמן לגבי מקור הדימום במחזור הראשון שלי >> יועצת מיניות עונה לשאלות של בנות

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
ספטמבר 25, 2020 03:22
photo

תודה רבה לבארי דגן, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט.

שאלה:

תודה מראש על הסבלנות והיחס. יש לי שאלה שכבר מטרידה אותי כמה שנים ולא מוצאת לה מענה, כשהייתי בת 12 וחצי קיבלתי את המחזור הראשון שלי אבל לא צורה רגילה, ז"א היו לי פעמיים הפרשות במשך חודשיים מדי חודש...

בסמוך לתאריך קבלת המחזור השלישי החדרתי אצבע מתוך סקרנות לגבי המקור של דם המחזור וכשהוצאתי את האצבע היא הייתה מלאה בדם ודיממתי במשך כמה ימים ומאז קיבלתי מחזור סדיר עם דימום מלא, שאלתי היא האם הדימום שנגרם מהחדרת האצבע מעיד על כך שקרעתי את קרום הבתולין או שבמקרה קיבלתי מחזור או שגרמתי לזירוז המחזור?

אשמח להשערה.

בת 18

תשובה:

שלום לך,

אני שמחה שאת פונה אלינו ומגלה עניין בנוגע לגופך ולהתפתחות שאת חווה. השאלה שלך היא שאלה לגיטימית וחשובה, בנות רבות בגילך מתעניינות בנוגע לשינויים שגופן עובר. ככל שתדעי יותר, כך תרגישי יותר בנוח עם הגוף שלך ועם השינויים שאת חווה.

בגיל ההתבגרות אחד השינויים הבולטים שבנות עוברות הוא קבלת הווסת החודשי ("המחזור"). בשנתיים הראשונות של הופעת הווסת, ייתכן והופעת הווסת לא תהיה סדירה וכך גם כמות הדימום. זה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות הווסת לא תהיה סדירה. לחלק מהנשים יכול להיות שייקח שנתיים ואפילו יותר עד שהווסת תהפוך לקבועה.

מה שקרוי "קרום בתולין" הוא רקמה דקיקה של עור שנמצאת בפתח הנרתיק, כשני סנטימטרים פנימה. ישנן צורות שונות של עור בפתח הנרתיק, כאשר כל פתח פתוח במידה מסוימת כדי שיהיה לדם הווסת מעבר החוצה. יש נערות שנולדות ללא העור הזה. העור הוא גמיש ויכול להיות דק או עבה.

בנוגע לקרום הבתולין, בניגוד למה שנהוג לחשוב קרום הבתולין שונה מאוד מאישה אחת לשנייה. אצל חלק מהנשים הקרום נקרע במהלך החיים כמו למשל בעת קיום יחסי מין בפעם הראשונה אבל חשוב לדעת שאצל חלק מהנשים הקרום לא יקרע כלל, אני מצרפת כאן סרטון שמסביר זאת https://www.youtube.com/watch?v=pTJkX8zU5rE.  במקרה שתיארת, הסיכוי שהוא יקרע מהחדרת אצבע הוא סיכוי קלוש כיוון שבדרך כלל הקרום נקרע מהחדרת חפצים/איברים גדולים וארוכים יותר. כך לדוגמא גם מהחדרת טמפון הסיכוי שהקרום ייקרע הינו קטן.

בנוגע לשאלתך השנייה לגבי החדרת האצבע שהביאה לזירוז או האצת הווסת, אופציה זו אינה סבירה כל כך שכן הדימום של המחזור מתרחש כאשר ישנה ירידה של הורמונים לאחר שלא הייתה התעברות של הביצית. בנוסף, מכיוון שאת כותבת שזה קרה בפעם השלישית בחייך שבה קיבלת ווסת, הגיוני שהגוף שלך חווה שינויים והווסת עדיין לא הייתה סדירה בתדירות ובכמות הדימום. ההפרשות שתיארת עשויות להיות הפרשות קדם ווסתיות כלומר הפרשות שמגיעות לפני תחילת הדימום הווסתי ולכן כאשר החלטת להתעסק עם האיזור לאחר שראית את ההפרשות, ייתכן שהדם שיצא היה הווסת עצמה.

אני רוצה לחזק אותך שבחרת לחקור את גופך, לגעת בו ולהבין כיצד הוא פועל. המשיכי כך.

לעוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות. פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/.

שיהיה הרבה בהצלחה,

בארי, עובדת סוציאלית, עמותת דלת פתוחה.

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
0 תגובות