גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

הקשר בין קרום בתולין ומחזור- יועצת מיניות עונה

אני בת 15 ועדיין לא קיבלתי מחזור האם יש קשר בין זה לבין הקרום בתולין שלי? יועצת מיניות עונה לשאלות של בנות

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
אפריל 29, 2020 15:15
photo

בארי דגן- יועצת מיניות והמחזור הראשון שלי: 

תודה רבה לבארי דגן, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט.

שאלה:

אני בת עוד מעט 15 ועדיין לא קיבלתי מחזור, אז קראתי קצת על סיבות למה זה יכול להיות ואחת הסיבות הייתה זה כי הקרום בתולין שלי אטום לחלוטין ואין בו חורים שמהם תצא הווסת, זה נשמע לי הכי הגיוני עד כה כי גם אמא שלי וגם אחותי התאומה קיבלו בגיל 13 או פחות.

ואם זו באמת הסיבה אז אני לא יודעת מה לעשות כי אני לא ממש רוצה שרופא יסתכל לי, שם לא כרגע לפחות...

או שאני אצטרך לעבור ניתוח לפתיחת הקרום ובלי קשר גם אם זאת לא הסיבה זה ממש מלחיץ אותי שעדיין לא קיבלתי. והייתי פעם אצל הרופאה והיא אמרה לי שאני אמורה לקבל בסביבות גיל 14 לפי הצילום שהיא עשתה לי לכף היד...

תשובה:

היי יקרה,

קודם כל, כל הכבוד לך שאת שואלת ומתעניינת, חשוב להיות מודעות לשינויים הקורים בגופינו ולהתפתחות שלנו. זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת לגביי תהליכים שקורים ויקרו בעתיד בגוף שלך.

הווסת (מה שקראת לו "מחזור") מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים והגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13 אך עד גיל 16 זהו טווח הזמן הנורמלי. לכן, את בבירור יכולה להיות רגועה כי את נמצאת כרגע עדיין בתחילת גיל ההתבגרות וגם אם חלק מהשינויים בגופך בולטים כרגע, לגוף יש זמן משלו עבור כל שינוי והמחזור שלך עוד יגיע. המחזור החודשי של אישה מורכב מכמה שלבים. אני מצרפת לך סרטון מעולה שמפרט בצורה מאוד טובה על המחזור החודשי (עם קצת הסברים על מבנה הרחם והחצוצרות).

קבלת הווסת בפעם הראשונה יכולה להיות מושפעת משלל גורמים כמו אחוז השומן בגוף, גנטיקה (כלומר באיזה גיל אמא שלך קיבלה ווסת לראשונה), עיסוק בספורט, לחץ מהלימודים ועוד. במידה והוסת עדין לא הופיעה דעי שאת בטווח הזמן הנורמלי והתקין. במידה והינך במשקל תקין התואם לגובה שלך  ככל הנראה  העניין הוא סבלנות.

בנוגע לשאלתך, "קרום הבתולין" הוא רקמה בפתח הנרתיק והצורות שלו משתנות מנערה לנערה. יש מקרים נדירים ביותר בהם הקרום מכסה את כל פתח הנרתיק. גם במקרים כאלו לא רצים לניתוח ולכן לא כדאי לקפוץ למסקנות שעלייך לבצע הליך רפואי כלשהו כי עדיין לא קרה שום דבר חריג. את עדיין מתפתחת וגופך יחווה עוד שינויים בשנים הקרובות ולכן מומלץ להיעזר בסבלנות ולתת לזמן לעשות את שלו.  

אם את עדיין חוששת, אני ממליצה להעלות את הנושא עם אדם שקרוב לך כמו אמא שלך או אחותך התאומה. ייתכן מאוד שהן ישמחו ללוות אותך ולעזור ואולי תוכלו לגשת יחד לרופאה כדי להבין טוב יותר על תהליך קבלת הווסת. פגישה עם רופאה יכולה להיות שיחה בלבד- היא לא חייבת להסתכל עליך אם לא תרצי בכך. את יכולה לחלוק עם הרופאה את החששות שלך בעת הביקור. חשוב שיהיה לך קשר עם רופאת נשים משלב מסויים בחיים (שלא חייב להיות ברגע זה) ולכן מומלץ למצוא מישהי כזו, מומלצת, שאת סומכת עליה גם שתבדוק אותך גופנית מבלי לשפוט ומבלי שתגרום לך להרגיש שלא בנוח.

לעוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות פרטים באתר- https://www.opendoor.org.il/..

שיהיה הרבה בהצלחה,

בארי, עובדת סוציאלית, דלת פתוחה.

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
0 תגובות