גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

עדיין לא קיבלתי את המחזור הראשון

אני ממש מפחדת מזה ואני דואגת שמשהו אינו בסדר בי... יועצת עונה לשאלות של בנות

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
דצמבר 25, 2019 00:16
photo

תודה רבה לבארי דגן, על מענה לשאלות הגולשות. בארי היא עובדת סוציאלית, מנהלת את סניף "דלת פתוחה" באר שבע. "דלת פתוחה" מעניקה ייעוץ, מידע והדרכה בנושאי אהבה, זוגיות ומיניות לבני נוער על ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום בטלפון 08-6652436 ובאתר האינטרנט 

 

שאלה:

היי, שמי מיקה ואני בת 12 וחצי, בחופש הגדול אני יהיה 13. 

בקיצור , כל החברות שלי קיבלו מחזור. ושמעתי גם שאמורים לקבל שנה או שנתיים לפני המחזור - הפרשות. ואפילו את זה עדיין לא היה לי.

החזה שלי התחיל לגדול לפני שנה ואני חושבת שהוא הפסיק. יש לי הרבה שערות ערווה ואני די גבוהה לגילי (1.54). אני לא מבינה מה לא בסדר בי.

אמא שלי קיבלה בגיל 15. האם זה קשור? 

תשובה:

שלום לך, 

קודם כל, כל הכבוד לך שאת שואלת ומתעניינת, חשוב להיות מודעות לשינויים הקורים בגופינו ולהתפתחות שלנו. זה לא תמיד פשוט להתייעץ בנושאים אלו ואני ממש שמחה שאת מתייעצת לגביי תהליכים שקורים ויקרו בעתיד בגוף שלך. 

הווסת (מה שקראת לו "מחזור") מופיעה כשנתיים אחרי תחילת גדילת השדיים והגיל הממוצע לקבלת הווסת בישראל הוא בין 12 – 13 אך עד גיל 16 זהו טווח הזמן הנורמלי. לכן, את בבירור יכולה להיות רגועה כי את נמצאת כרגע עדיין בתחילת גיל ההתבגרות וגם אם חלק מהשינויים בגופך בולטים כרגע, לגוף יש זמן משלו עבור כל שינוי והמחזור שלך עוד יגיע. המחזור החודשי של אישה מורכב מכמה שלבים. אני מצרפת לך סרטון מעולה שמפרט בצורה מאוד טובה על המחזור החודשי (עם קצת הסברים על מבנה הרחם והחצוצרות).  
 
קבלת הווסת בפעם הראשונה יכולה להיות מושפעת משלל גורמים כמו אחוז השומן בגוף, גנטיקה (כלומר באיזה גיל אמא שלך קיבלה ווסת לראשונה), עיסוק בספורט, לחץ מהלימודים ועוד. במידה והוסת עדין לא הופיעה דעי שאת בטווח הזמן הנורמלי והתקין. במידה והינך במשקל תקין התואם לגובה שלך  ככל הנראה  העניין הוא סבלנות. כמו כן, העובדה שעדיין לא התחילו הפרשות מגופך אינה מעידה על עיכוב גדול יותר של המחזור, יש בנות שחוות הפרשות כשנתיים לפני קבלת הווסת, ויש כאלו שממש בסמוך לקבלת הווסת. אמנם כנשים הגוף שלנו חווה דברים דומים אך עדיין יש ביננו שוני גדול וכל אחת אחרת ומשתנה בקצב שלה. ולכן נסי להירגע בעזרת פעילויות שנעימות לך ומרגיעות אותך, וזכרי שיש לך עוד זמן לקבלת הווסת ושבגילך זה נורמלי לחלוטין שעדיין לא קיבלת אותה. במידה ואת דואגת מהעדר התפתחות ניתן להתייעץ עם רופא/ת משפחה או רופאת נשים. 
 
במידה ויש לך עוד שאלות את תמיד מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ של "דלת פתוחה", מרכז הנותן ייעוץ לבני הנוער בכל הקשור לאהבה, גיל ההתבגרות ומיניות עוד פרטים באתרhttps://www.opendoor.org.il/.. 

שיהיה הרבה בהצלחה, 

בארי. 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
0 תגובות