גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

ביקוטיפ - טור 1

ברוכות הבאות לטור שלי, בנות! אני כל כך מתרגשתתת... קדימה, רדו לקרוא. ווהווו חח

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
אוגוסט 14, 2019 16:55
photo

היי כולן! ברוכות הבאות לטור שלי. אני כל-כך מתרגשת...♥

אז למי שיודעת וכבר מכירה אותי, וגם למי שלא: אני מיי לייט, ולא ממש מזמן, התקבלתי לתפקיד כתבת נוער. מערכת האתר המדהימות הציעו לי לפתוח טור אישי, שיעסוק בכתיבה וכמובן שמאוד שמחתי והסכמתי.

כעת, לפני שאתחיל בטור עצמו, אני אפרט על מה יהיה בטור. הטור שלי מחולק לשלושה חלקים:

1. החלק הראשון הוא טיפים לשפה בכללי. בו אני בעצם מסבירה מה הכי מפריע לי כשאני קוראת קטעים, מדברת על שגיאות כתיב נפוצות ואיך להימנע מהן וכו'. למרות שהפוסט לא היה בצורה רשמית חלק מהטור, הוא כן יהיה בהמשך. הפוסט על טיפים לשפה.

2. החלק השני, הוא ביקוטיפ. שוב, הכנתי על זה כבר פוסט למרות שהוא לא היה כחלק מהטור. אני מאוד אשמח אם תשלחו לי בפרטי\ תבקשו ממני לקרוא קטע כתיבה שלכן והוא יופיע בכל פעם שיגיע טור הביקוטיפ שלי. אני יודעת שלכל הטור קוראים ביקוטיפ, אבל זה ה"מקורי" חח...

3. החלק השלישי מדבר על הכתיבה, העלילה עצמה. דוג' טובה היא החלק של היום, שבו אני מדברת על מחסום כתיבה ועלילה קטועה, לא חלקה.

4. זהו החלק הרביעי, שבו אענה על שאלות שתשלחו לי בפרטי. אתן יכולות לשאול כל דבר, אם זה איך כותבים נכון משהו, אם זה משהו בנוגע לכתיבה שלכן, ובעצם כל דבר אחר.

היום, כפי שהבנתן, אנחנו בחלק השלישי. שבוע הבא נעבור לחלק הרביעי, לאחר מכן נחזור לראשון וכן הלאה. 

אני רק רוצה להוסיף, שהמדורים ביקוטיפ ושאלות תשובות יעלו רק אם אתן תשתפו פעולה. אלו חלקים שלא תלויים בי ואני מאוד מקווה שאתן תעזרו לי ולטור לעלות את כל חלקיו.

כמו כן, אני שמחה לראות את שיתוף הפעולה ואת הקטעים ששלחתן לי לביקוטיפ! אני אעלה אותם קרוב ככל האפשר, אבל תסלחו לי אם זה יידחה יותר מדי?

וכעת, אני חושבת שחפרתי מספיק... בואו נתחיל!

***~~~***

מחסום כתיבה, הסיוט של כולנו.

מי לא נתקלה בחייה במחסום כתיבה? בישיבה של שעות מול המחשב, כשהמוח ריק. וגם אם יוצא לנו מילה או שניים, אנחנו מייד מוחקים כי זה פשוט מחריד, וזה מרגיש כאילו יש לנו כתיבה של ילדה בת חמש.

אני כאן כדי לעזור! ולכן, הינה כמה דרכים שיעזרו לכן להתגבר על כל מכשול בקלות:

מי לא נתקלה בחייה במחסום כתיבה? בישיבה של שעות מול המחשב, כשהמוח ריק. וגם אם יוצא לנו מילה או שניים, אנחנו מייד מוחקים כי זה פשוט מחריד, וזה מרגיש כאילו יש לנו כתיבה של ילדה בת חמש.

אני כאן כדי לעזור! ולכן, הינה כמה דרכים שיעזרו לכן להתגבר על כל מכשול בקלות:

כתיבה אוטומטית. (נקרא גם ''זרם תודעה'', כמו כתיבה אינטואטיבית.) סוג כתיבה זו היא דרך מצויינת לנקות את הראש, להפיג את המתח במוח, ולהגיע לתוצאה הרצוייה בסיפור או בקטע הכתיבה שלכן. מהי כתיבה אוטומטית, אתן שואלות? ובכן, הינה ההוראות:
קחו דף או פתחו מסמך וורד חדש. עכשיו, סדרו את הבלאגן במוח בעזרת פשוט לכתוב. אני לא מתכוונת ללכתוב סיפור, כי הרי יש לנו מחסום. פשוט תזרקי מילים שעפות לך במוח. אם את חושבת על מסיבת יום הולדת של אחותך, כתבי "מסיבת יום הולדת", "אחות", וכו'. זה לא חייב להיות מילים שקשורות, אלא יכול להיות בליל של דברים שעפו לך בראש. הינה דוג' טובה: פוסט, כתיבה, להתגבר, דרכים, תשעה באב, אני צמאה, כדור, משחקים, אחיות חופרות, יום הולדת, מפגש... 
כתבי עד שהמוח שלך נקי לחלוטין, ואת מוכנה ונינוחה להתחיל לכתוב.

*לא למחוק. לא לתקן. נניח שהגיע לך רעיון למוח ואת מוכנה להתחיל לכתוב. את מתחילה להקליד, אך לפתע את רואה שיצא לך שגיאת הקלדה. האם את חוזרת לאותה המילה, ומתקנת? לא! זה יסיח את דעתך, והחוט המתוח במוח יתנתק. אני ממליצה לך, אחרי שאת מסיימת את הקטע או את הפרק, רפרפי על הפרק ובדקי את כל שגיאות ההקלדה, השטויות שאולי רשמת בטעות.

*עשי עצירה. זה לא כל כך טוב לראש שלך, לשבת כל היום מול המחשב. לפעמים זה גם מה שקורה למחסום. צאי מהמסך, דברי עם אנשים, תצאי לטיול קליל בחוץ. אחרי זה, רק אם השעה עדיין נורמלית, נסי לחזור לכתוב. אם עדיין לא עבר לך, זה בסדר. יש עוד זמן.
אם יש לך רעיון אחרי מה שכתבתי, לפעמים עדיין לא כדאי לכתוב אותו מיד. אני ממליצה לך לחכות, כדי שהרעיון יתבשל במוח. אם יש לך הרבה סבלנות, ואין דד ליין, אפילו כדאי לישון על זה. ככה, כשתחזרי בבוקר או בצהריים אל המחשב או הדף, הרעיון יהיה מוכן בשבילך, ויהיה את כל הפרטים שאת רק חיכית להם!

*תקשיבי לאנשים. תדברי. אין דבר טוב יותר מלשמוע מה מעניין אנשים. גם את כותבת על אקטואליה, וגם אם את כותבת על מדע בדיוני, זה יעזור. אקטואליה? תשמעי מה הנושאים החמים. מדע בדיוני? תקשיבי ותביני איך אנשים (מרושעים?) חושבים, מהי הדרך שלהם בחיים.
ותמיד תמיד טוב, להבין את התנהגות בני האדם ככה שתוכלי להעביר את זה אל הדף; הרי את רוצה יצורים אנושיים והגיוניים בספרים שלך, לא שטויות. הרבה מאוד ספרים מבוססים בעצם על אנשים ומקרים שקרו לאותם סופרים עם שינוי קל. נניח, תוכלי לקחת את אמא שלך, להקצין את ההתנהגות שלה, ולהפוך אותה למלאכית טהורה. לעומת זאת, תוכלי לכתוב על האוייבת שלך מבית הספר, ולהפוך אותה לכל דבר שאת רק רוצה. כמו כן, את יכולה להוציא עצבים בעזרת לכתוב על רצח או מכות חחחח

*תעשי שינוי. לפעמים, את תקועה רק בגלל שבתת מודע, את מבינה ויודעת שהובלת את הפרק לא למקום טוב. אל תהססי, לכי לקטע הקודם, ותקני את מה שלא עבד לך. נניח, והובלת את הגיבורה לכדור הארץ, אבל בעצם, ברעיון של הספר שלך שנמצא במוח, היא בכלל צריכה להיתקע בממד האחר עד שהיא תסיים לרקוח את השיקוי. זו לא בעיה, לכי לפרק הקודם, שבו היא חזרה, מחקי, ושני את המשפטים הללו למשפטים אחרים שמתאימים יותר.

***~~~***
בהצלחה, ונתראה בטור שיעלה בשבוע הבא! ספרו לי בתגובות מה אתן חושבות, תשאלו אותי שאלות בשביל המדור הרביעי (בפרטי או כאן) ותשלחו קטעים בשביל הביקוטיפ... מקווה שנהנתן. אוהבת המון!❤♥❤

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
16 תגובות
Fler פברואר 20, 2022 16:47
תוכן פגעוני
זה ממש יפה! אם זה עדיין תקף, יש מצב שאת תוכלי לקרוא את הסיפור שאני כותבת (תמיד חלמתי לעוף) ולהגיד לי מה את חושבת? כלומר, אם את רואה שהעלילה תקועה או משהו אני אשמח לביקורת בונה?
היילי ⭐️ פברואר 20, 2022 15:18
תוכן פגעוני
איך לשלוח לך כתיבה שלי שתגידי לי מה את חושבת? ?
▪ [«°•my light•°« ] ▪ אוגוסט 18, 2019 09:27
תוכן פגעוני
תודה רבה! ממש שמחה שאהבת ושתשתמשי!❤
yahav12 אוגוסט 17, 2019 20:42
תוכן פגעוני
יש מחכה לעוד טיפים שלך!!!! מהממת!!!!! אשתמש בהחלט בטיפים.
▪ [«°•my light•°« ] ▪ אוגוסט 15, 2019 22:55
תוכן פגעוני
תודה רבה לשתיכן! אני ממש שמחה לקרוא מכולכן שזה יעזור. שי - ממש מגניב שהכרת והשתמשת, זה טוב לראות שכבר נוכחת לדעת שהטיפים נכונים וזה כן עוזר. מזל טוב לייייי חחחח
shai_stn אוגוסט 15, 2019 21:56
תוכן פגעוני
מהממת! חלק המטיפים האלו כבר הכרתי והשתמשתי וחלק לא! את כותבת ממש יפה ובצורה מפורטת. מזל טוב על הטור❤️
Piglet :) אוגוסט 15, 2019 20:25
תוכן פגעוני
מושלם!!!
▪ [«°•my light•°« ] ▪ אוגוסט 14, 2019 19:36
תוכן פגעוני
אגב, גל, רושמים אעזר*. פועל של גוף ראשון, אני, עתיד, יתחיל תמיד בא'. (אותיות אית''ן) ^^
▪ [«°•my light•°« ] ▪ אוגוסט 14, 2019 19:35
תוכן פגעוני
תודה לכן! ממש שמחה שאתן חושבות ככה. לדיינג'רס וומן - אותי זה דווקא דיי הצחיק חח... אני אוהבת אתכן מאוד מאוד מאוד ותמיד כאן בשבילכן❤
תגובות: 202
גל⁦⁦⁦⁦⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩ אוגוסט 14, 2019 18:42
תוכן פגעוני
פוסט מדהים! אני בטוחה שהטור הזה יועיל לי מאוד! אני יעזר בו, מזל טוב על הטור ⁦❤️⁩ אוהבת.
טעני עוד תגובות