גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

דעה: בריונות ולחץ חברתי

מקרים של בריונות נשמעים בכל העולם, אך מה עם אלה שלא נשמעים? שאף אחד לא יודע את סיפור חייהם המתמשך כגיהנום אחד ארוך? אני לא עושה כתבות מסוג זה בדרך כלל, אבל בקרוב אעלה עוד כאלה. זאת הכתבה הראשונה שלי ככתבת נוער ב4Girls! תהנו 3>

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יוני 18, 2018 09:13
photo

מקרים של בריונות נשמעים בכל העולם, אך מה עם אלה שלא נשמעים? שאף אחד לא יודע את סיפור חייהם המתמשך כגיהנום אחד ארוך?

היי, היום אני רוצה לדבר איתם על בריונות ולחץ חברתי. אני עומדת לגעת בנושאים קשים, אז מי שזה גורם לה להרגיש לא בנוח, זה בסדר, אתן יכולות לצאת מהכתבה.

מהי בריונות ואיך מגדירים אותהבריונות, פיזית או מילולית היא מצב שבו אדם או קבוצת אנשים, מפעילים כוח או נטפלים לאדם הנראה חלש מהם.

הבריונות מוכרת בכל רחבי העולם, סרטים דוקומנטריים, סרטונים, הרצאות, אין אחד שלא מודע לבעיה המתמשכת.

בריונות יכולה להתבטא במגוון של דרכים, ברשת, במעשים פיזיים, מילוליים, ואפילו נפשיים.

אתן בוודאי מבינות שאני כאן כדי לספר לכם על נקודת המבט שלי ועל דעתי בנושא.

ברשותכן, אקח דוגמא וסיפור של ילדה אחת, שסבלה מבריונות מתמשכת בכמעט 3 או אפילו 4 בתי ספר שונים!

אמנדה טוד הכירה אנשים באתרי אינטרנט. אחד מהם החמיא לה לאורך זמן באתר ולבסוף שכנע אותה לשדר באתר זה את עצמה חשופת חזה באמצעות מצלמת הרשת שלה. לאחר מכן הזר החל לסחוט אותה, בעודו מאיים שיפרסם את התמונה לחבריה.
בחופשת חג המולד, דפקו שוטרים בארבע לפנות בוקר בדלתה, וכך גילתה שתמונתה פורסמה לכולם. אמנדה סיפרה כי החלה להשתמש בסמים ובאלכוהול בעקבות המצוקה הרגשית שחוותה.
הוריה ניסו להעביר אותה לבית ספר אחר פעמיים. אבל אותו הזר ארב לה, ופרסם את התמונה כתמונת הפרופיל שלו. בעקבות התמונה הסתכסכה אמנדה גם עם תלמידי בתי הספר האחרים. מצוקתה הנפשית הותירה אותה בודדה לגמרי. התגובות שהמשיכה לקבל דרך האינטרנט הרעו את המצב. תגובות אלה אופייניות לבריונות רשת.
טוד עברה לבית ספר חדש בפעם השנייה, שם הייתה יושבת לבדה בארוחות הצהריים. מצבה הנפשי הלך והתדרדר. לאחר חצי שנה, היא חזרה לדבר עם ידיד ישן, שהזמין אותה לביתו, בזמן שחברתו הייתה בחופשה.
כמובן שתלמידים מסביבה צילמו את המתרחש. לאחר שאביה מצא אותה בתוך תעלה ואסף אותה לביתה, ניסתה טוד להתאבד בשתיית אקונומיקה, אך ניסיון ההתאבדות שלה נמנע.
לאחר שחזרה מבית החולים, נתקלה טוד בתמונות של אקונומיקה והעלאות בפייסבוק, בהן היא מתויגת, בצירוף קריאות המעודדות אותה להתאבד.
כחודש לפני מותה פרסמה את הסרטון שמספר את סיפורה, בו היא כלל לא מדברת, אלא רואים אותה מעבירה כרטיסיות עליהם כתוב הסיפור בכתב ידה.
התאורה בחדר מעומעמת, והתמונה חתוכה מלמעלה כך שלא רואים את פניה במלואם. ב-10 באוקטובר 2012 היא נמצאה ללא רוח חיים. אנשים רבים ראו את הסרטון שלה, חלקם יצרו סרטונים בהשראתה, בהם גם הם מספרים את הסיפור שלהם עם כרטיסים.

זהו סיפורה של אמנדה טוד, נערה קנדית.

וזהו רק סיפור אחד מתוך מאות.

מדוע בריונות עדיין מתרחשת?

פסיכולוגים, יועצים בבתי ספר, ואנשי חינוך אחרים רבים, אינם יודעים עדיין מהו הגורם המדויק לבריונות, אך יש הטוענים שמדובר ברגשותיו של הבריון ולא באופיו, לדוגמא אם הבריון חווה חוויות טראומטיות במשפחתו, הוא יראה זאת על החברה שסביבו.

לעומת זאת, יש אנשי מקצוע הטוענים שבריונות מתרחשת בגלל לחץ חברתי, כלומר קבוצת אנשים אשר לוחצים עליהם יתנהגו בבריונות, ולא כי הם רוצים לעשות מעשים אלו, אך הם יעשו אותם כי הם אינם יכולים לעמוד על דעתם.

ציטוטים ממאמר של ד"ר מיכל דולב-כהן:

"הבריונות הפיזית רבה יותר מהבריונות ברשת * הבריונים ברשת מציקים לקורבנות שהם מכירים מהמרחב הפיזי * בנים מציקים ברשת יותר מבנות"

"במחקר נמצא, כי הבריונות פנים אל פנים רבה יותר מהבריונות ברשת. עם זאת, לא אחת יש קשר בין שתי התופעות; לעתים בריונות שמתחילה ברשת זולגת למרחב הפיזי, ולפעמים להפך; בריונות שמתחילה בסביבה הפיזית מוצאת לה ביטוי גם במרחב המקוון"

.  

כמו עם אמנדה טוד, אלימות פיזית פנים מול פנים אינה הסוג היחיד של אלימות, אמנם סוג זה אחד מסוגי האלימות הנפוצים בעולם.

אלימות ברשת:

מאפיינים של התופעה:

  • אנונימיות – לרוב בריונות ברשת נוצרת ע"י אנשים אחרים שאיננו מכירים בחיים האמיתיים אלא דרך מסך.
  • נגישות – האינטרנט הוא מקום נגיש שאנשים מכל העולם יכולים לראות את מעשי הבריונות, ובכך לבייש את ה"קורבן" ולהפוך את הבריונות למופצת יותר.
  • קושי בגילוי ובדיווח – כשהבריונים ברשת אנונימיים, קשה לעובדי הציבור (כמו המשטרה) למצוא את הבריון, משום שהוא מוסתר היטב מאחוריי מסך.

 ומה דעתי בעיניין הזה?

אני בעצמי חוויתי בריונות, אמנם היא נפסקה לפני שהשתמשתי באמצעים חמורים יותר, אך אני מבינה את ההרגשה, ולכן כשהמורה שלי דיברה איתנו על לחץ חברתי ובריונות, ידעתי שאני איהיה חייבת לדבר על זה, כי יש לי המון מה לומר.

 

לסיכום, יש המון מאפיינים וסוגים של בריונות, ובריונות יכולה לבוא במגוון דרכים, אז בבקשה, אל תהיו בריונים, אל תפגעו, תציקו, תצחקו על האחר, ותעשו רק טוב.

 ואם אתן סובלות מבריונות, זאת לא בושה לבקש עזרה!

 

מקווה שלימדתי אתכן דבר או שניים, ושלא שיעממתי יותר מידי,

Ronnie2422 

xoxox

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
2 תגובות
~B~ יוני 20, 2018 13:33
וואי תקשיבייי לגזור וישר להכניס לעיתון! יפה מאוד אהבתי
mayat1234 יוני 19, 2018 12:10
וואי כתבה חשובה בטירוף!!