גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

סיגריה זה פויה!

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יוני 27, 2004 00:00
photo

מעולם לא הבנתי מדוע אנשים מעשנים. במיוחד בני נוער, למה שאדם יהרוס לעצמו את הגוף במודע?....
החלטתי לבדוק את העניין עם חברתי, מיטל (שם בדוי) בת ה16- וחצי מהמרכז. מיטל מעשנת מגיל 14 בערך, קופסת סיגריות אחת ליום. יישבנו יחד במרפסת ביתה וניסיתי להבין מה המניעים שלה לעישון והאם היא באמת מודעת להשלכות.
למה בעצם התחלת לעשן?
מיטל: "אני חושבת שזה היה שילוב של המון דברים. לחץ חברתי, לחץ בבית הספר ובלימודים וכמובן סקרנות. חברות שלי תמיד עישנו והרגשתי מחוץ לתמונה. רציתי לנסות ולהבין למה כל כך הרבה אנשים מעשנים, לא חשבתי שאני אמשיך עם זה".
ההורים שלך מודעים לעובדה שאת מעשנת?
"כן. אבל אני אף פעם לא אעשן לידם. זה עניין של כבוד. אם מתחשק לי לקחת סיגריה, אני אצא החוצה עד שאסיים, אצלנו בבית אף אחד לא מעשן מלבדי".
את מגדירה את עצמך כמכורה?
"אני לא חושבת שאני מכורה כי אני יכולה להפסיק מתי שאני רוצה. אבל מצד שני, אם אין לי סיגריות בהישג יד אני מתחילה להיות אגרסיבית יותר ומקבלת כאבי ראש לפעמים".
החבר שלך לא מעשן. העובדה שאת כן, מפריעה לו?
"בהתחלה הוא מאוד התנגד, הוא אומר שהריח מגעיל אותו, אבל אני חושבת שהוא כבר התרגל. אני גם משתדלת לא לעשן לידו הרבה. כשאנחנו אצלו אני אף פעם לא מעשנת בתוך הבית. הוא מבקש ממני להפסיק בכל הזדמנות, לא בגלל שזה מפריע לו אלא משום שהוא דואג לי. אני מבינה אותו אבל אם הוא אוהב אותי הוא יקבל אותי איך שאני ועם כל מה שבא איתי".
את כבר מרגישה את תופעות הלוואי שבאות יחד עם העישון?
"ברור. אני מעשנת כבר כמעט שנתיים. הכושר הגופני שלי ירד מאוד ואפילו הקול שלי הצטרד. פעם הייתי שרה המון בטקסים של בית הספר והיה לי קול מדהים, הוא נהרס בעקבות העישון. גם השיניים נהרסו למרות שאני מאוד משתדלת להקפיד על הטיפול בהן".
למה בכלל החלטת להתראיין?
"הייתי רוצה שבני נוער בגילי, או יותר צעירים, שחושבים להתחיל לעשן, ישקלו פעמיים את ההחלטה שלהם ויבינו שזה באמת מזיק. שלא יעשו את הטעות שאני עשיתי".
לסיום, היית רוצה להפסיק?
"ברור לי שאני אפסיק באיזשהו שלב, העישון הוא לא לנצח מבחינתי.
רק שבינתיים, זה לא מפריע לי במיוחד. חשבתי להפסיק בקרוב, בגלל הבריאות ובגלל שאמא שלי לוקחת את זה קשה נורא, אבל קודם אני מעדיפה לרדת בכמויות כדי שיהיה לי יותר קל. מעכשיו אני אעשן פחות, אולי חצי קופסה ליום, ואולי בעצם אני אפסיק בכלל אם אני אצליח. אני מקווה שכן".

מעשנים??... כדאי שתדעו כמה דברים חשובים:
העישון מסריח- בסיגריות יש בין השאר זפת המצטברת בריאות וניקוטין הגורם לריח רע בפה. הריח נדבק גם לשיער וגם לבגדים- והמעשנים מסריחים ולעיתים מרחיקים מהם את בני המין השני.
העישון מלכלך- הניקוטין נידבק לאצבעות, לציפורניים, לשיניים ולחניכיים והופך אותן לצהובות ומגעילות.
העישון עושה ממך פראייר- העישון מפרנס את חברות הטבק שמוציאות הון עתק על פרסום מתוחכם כדי לשכנע אותך לקנות רעל. כשאתה קונה סיגריות אתה בולע את הפיתיון שהן מכרו לך, העישון פוגע בכיס- בערך 5000 ש"ח לשנה, לא חבל?! האם חשבת פעם מה היית יכול לקנות בסכום זה?!

העישון גורם לחולשה וקוצר נשימה-
ולכן לכושר גופני ירוד. חד תחמוצת הפחמן הCO- שבסיגריה מקשה על
אספקת החמצן לגוף וכתוצאה מכך המעשן מתעייף בקלות, מתקשה במאמץ
ופוגע בכושרו הגופני-מעשן הוא ספורטאי גרוע.

העישון גורם מס' 1 למוות ולמחלות קשות, העישון פוגע בגוף. הוא גורם לסרטן ,להתקפי לב, לשבץ מוחי, לקרישי דם, למחלות ריאות ולמחלות רבות נוספות.
העישון גורם לקמטים ולכתמים מכוערים בעור.
חשוב לדעת שמחלות אלה מתפתחות בגוף כבר עם הסיגריות הראשונות ולא מחכות עד לסיגריה האחרונה.
המידע באדיבות אתר משרד הבריאות:
"http://www.health.gov.il/"

כתבה: קרן כהן, בת 15

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
109 תגובות
MISS_EYNAT מרס 13, 2018 15:20
תוכן פגעוני
יכולה לעשות פוסט באותו סיגנון אבל על הנושא של אלכוהול?
תגובות: 362
***אנונימית *** פברואר 19, 2018 13:41
תוכן פגעוני
זה גם כל כך מגעיל פעם שאפתי בטעות עשן של מדורה דרך קש והשתעלתי שעתיים
תגובות: 362
***אנונימית *** פברואר 19, 2018 13:40
תוכן פגעוני
מהמם... אני ממש לא רוצה לעשן ובטח שלא בשנים הקרובות אבל אני די בטוחה שיום אחד אני אהיה סקרנית למה לעזאזל אנשים מעשנים...
MISS_EYNAT פברואר 18, 2018 22:16
תוכן פגעוני
מדהימה!
פרייאלי 3> ינואר 02, 2009 00:00
תוכן פגעוני
אחלה כתבה !
באמתת כתבה מעולהה ! אבלל אניי לא הולכת לגעת בזבל הזה!
ענבלוש (: נובמבר 28, 2008 00:00
תוכן פגעוני
איככ....
אני שונאת מעשנים, ביחוד בגל העשרה. אני לא מבינה את הקטע... להרוס ת"בריאות שלך רק בשביל להיות עם "החברה" ?! אנשים ... תפסיקו להיות מושפעים זה יוביל אותם למקומות לא טובים!!!
תגובות: 16
קוקי=] אוגוסט 28, 2008 00:00
תוכן פגעוני
זה לא כזה נורא לעשן
חצע מהבנות כאן כמו ילדות קטנות "איכס אני שונאת ריח של סיגריות" ! אף אחד לא מתחיל כי הוא רוצה לגרום לגוף שלו בעיות לכולם יש סיבה ! אני מעשנת שנה וחצי וזה לא מפריעה לי ..... אתחלתי בגלל חברות והמשכתי ..... כן ככה זה תמיד הסיגריה הראשונה מגעילה אבל אחרי זה זה הופך להיות כיף ... גם אני יכולה להפסיק אבל אני לא רוצה כי זה מרגיעה אותי ...... וזה לא כזה נורא לעשן !
בדויה יוני 14, 2008 00:00
תוכן פגעוני
הייתה לנו בבית ספר הרצאה על עישון
וחוץ מזה שיש בסיגריה אחת המון חומרים רעילים וכ-400 חומרים מסרטנים - יצרני הסיגריות הוסיפו אמוניה (מי שלא יודעת - זה חומר, שקיים גם בצרכים שלנו וגורם לריח הרע שלהם) וככה הם הגדילו את גורם ההתמכרות ב-10%. כלומר, אם לפני זה היית צריכה לעשן 30 סיגריות בחודש כדי להתמכר, היום מספיקות 3.
תגובות: 1515
Dreams Come True מאי 23, 2008 00:00
תוכן פגעוני
חשוב לציין
אם את נמצאת בחברה מעשנת [הורים,אחים] הסיכונים לחלות במחלות הם אותם סיכונים כשאת מעשנת בעצמך !!!
שרית ינואר 02, 2008 00:00
תוכן פגעוני

אישית, אני יודעת מה זה, אני בת 11 וחצי ועישנתי טיפה, כה כה, אני יודעת שאני צעירה וכל זה אבל זה בא מדיכי, דיכי נורא ואלה שלושת חוקי הדיכי שלי כשאני בדיכי בא לי:לשתות, לעשן, להתאבד, הכל בא מזה, אחרי סיגריה רוצים לנסות עוד ועוד(עישנתי בקושי עשירית סיגרה, אפילו זה לא) נכון, כל אלה שמעשנות יאמרו כל מיני דברים אבל אתן בטח החלטתן לעשן בגלל דיכי, כיף, סקרנות וכאלה דברים וז נשאבתן כתבתי את דעתי, לא יותר
טעני עוד תגובות