גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

פסח אלטרנטיבי

ליל הסדר בקיבוץ וחופש מהלימודים ממש נחוץ

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
אפריל 21, 2005 00:00
photo

 

לזה אתם קוראים חג החירות?

בכל שנה, במיוחד אחרי שנגמר חופש חנוכה, אני מתחילה לספור את הימים עד חג הפסח. אני מתכננת איך אני אבלה כל החופש - אסע לטיולים עם אמא ואבא, אלך למלא סרטים אפגוש חברות והכי חשוב אוכל לקום כל יום מתי שאני רוצה!!!!

אבל חלומות לחוד ומציאות לחוד! כנראה שהמורים חושבים שממש משעמם לנו, הם  מעמיסים עלינו עבודות מפה ועד הודעה חדשה! ועד שאני מסיימת לעשות את כל המטלות האלו כבר נגמר החופש, מבלי שהספקתי ליהנות ממנו....

לא מספיק שאנחנו צריכים לאכול מצות ועוד כל מיני מאכלים נוראיים, אנחנו צריכים להיות עבדים גם בחג החירות?!?!?

ותחשבו על זה...

גלי

גיל: 16.5

 

 

אם תרצו אין זו הגדה

שלום בנות,

רציתי לספר לכן, לכבוד חג הפסח, על הגדה לפסח שהיא קצת שונה ממה שאתן וודאי מכירות. בקיבוצים החליטו לחגוג את חג הפסח בצורה אחרת. אצלנו מדגישים את הצד החילוני ופחות את הצד הדתי. אנחנו חוגגים את בוא האביב ולא את יציאת מצריים.

הסיבה שהקיבוצים החליטו לשנות את ההגדה היא כי ההגדה המקורית לא מתאימה לתפיסת עולמם של הקיבוצניקים. הקיבוצניקים מאמינים בעשייה ולא באמונה שאלוהים יבוא לגאול אותם.

ההגדה שונתה לחלוטין ומדברת בעיקר על מה שנעשה בקיבוץ ובארץ. בהגדה הרגילה חכמים מספרים על יציאת מצריים החכמים ואילו אצלנו בקיבוץ חלוצים מספרים על ההתיישבות. במקום לשאול בכל שנה " rel="nofollow"מה נשתנה" rel="nofollow", יש מספר ילדים ששואלים קושיות שהן יותר עדכניות כמו " rel="nofollow"מדוע שונאים יהודים?" rel="nofollow" ו- " rel="nofollow"למה אין שלום ואחווה בכל העולם?" rel="nofollow", בדרך כלל, מי שעונה על השאלות הוא אחד מזקני המושב.

רוצות דוגמא מההגדה שלנו? הקטע של " rel="nofollow"עבדים היינו לפרעה במצרים..." rel="nofollow", הופך אצלנו ל -" rel="nofollow"עבדים היינו לפרעונים לפרעה, לצארים ברוסיה, לקייזרים בגרמניה, לאיילי נפט ולכסף בארצות הברית" rel="nofollow".

עם השנים, ערב ליל הסדר בקיבוץ הפך לאירוע המוני, מלא אנשים מכל הארץ מגיעים לחגוג איתנו את ליל הסדר.

גם אתן מוזמנות

הילה

גיל: 17 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
31 תגובות
תגובות:
ממונה מאי 03, 2005 00:00

איעזה סבבה היה אצלנו הממונה
תגובות:
ענבל אפריל 26, 2005 00:00

זה דיי טיפשי נכון שצריך לעשות ולא לחכות לאלוהים אבל זה לא העיניין זה עיניין של מסורת של העם היהודי ואיזשהו כייף. הרי למה חוגגים את חג הפסוח? לזכר יציאת מצריים. חבל לוותר על המסורת את הדברים האלה אפשר לעשות גם בניפרד
תגובות:
משמשית אפריל 24, 2005 00:00

לראשונה צודקת אבל לא בקשר אלי אני בכיתה ח ויש לי שעורים רק בחשמל וגמרתי אותם תוך שעה חהחהחהחהחחהחהח
תגובות:

הילה, תקשיבי רגע. אני מבינה שאת אולי לא מאמינה באלוהים והכל, אבל אני אישית חושבת שלא צריך לשנות את ההגדה. זה חלק מהמסורת היהודית. אם אתם עושים סדר, מן הראוי לעשות אותו כמו שעושים סדר. אני חושבת שאו שעושים סדר, או שלא. אולי להכניס שינויים קטנים. אבל לשנות הכל, להפוך את זה לכאלה דברים? אני ממש חושבת שזה מיותר. אבל איש איש באמונתו יחיה אני מניחה. לדעתי זה פשוט חבל שאנשים לא מעריכים את המסורת יותר, מתאימים הכל אליהם ולא מוכנים להסתדר עם משהו קצתת שונה. כאילו, אף אחד לא מוכן לחיות עם דברים כמו שהם היום, הכל משנים ומתאימים שיהיה נוח. לא תמיד חייבים שיהיה נוח ויתאים! ההגדה קיימת כבר מאות שנים, למה להחיל לשנות עכשו? לא מתאים לך, אל תקראי. תכתבי משהו חדש. אבל גם לכתוב משהו חדש ולקרוא לזה "הגדה" זו ממש צביעות, כי זו לא ההגדה של פסח- זה הספר שלך ושל הקיבוץ. אםפ אתם רוצים ארוחה גדולה לקיבוץ, תחליטו "יאללה, עושים ארוחה לכבוד האביב". בכלל הקטע הזה שחילוניים לא מתאמצים כמו הדתיים לקיים את המצוות ולשמור כשרות ושבת (וזה באמת מאמץ!) אבל יודעים לחגוג את מה שטוב להם והם נהנים ממנו ממש מרתיח אותי. אין לי בעיהה שתהנו וזה, אבל כשצריך להתאמץ אז "זו מסורת ישנה ולא מתאימה להיום ובלה בלה בלה", אבל כשטוב ונהנים אז "אחחחחחח המסורת היהודית הנפלאה"- זו ממש צביעות! בכל מקרה, סטיתי מהנושא. מה שאני אומרת זה שלפי דעתי לא צריך לעשות ארוחה ולקרוא לזה "סדר פסח", ולקרוא ספרון ולקרוא לזה "הגדה של פסח" כשזה לא. זה הכל.
תגובות:
סנופי אפריל 24, 2005 00:00

הראשונה צודקת בטירוף!!! חוץ מזה שלדעתי המצות וכל אלה זה ממש טעים -_-.... אבל לא נורא , על טעם וריח אי אפשר להתווכח ולשנייה אני לא רוצה להיות רעה אבל... זה לא מעניין! אין שום כתבה אחרת בעולם שהייתה מסוגלת לשעמם אותי יותר, יותר משלך!!!! בתודה ממני שיר 0:)
תגובות:
הודעה חשובה! אפריל 24, 2005 00:00

היי בנות! טוב אני רואה שלהרבה מכן לא עונים ולכן עלה לי רעיון! תמיד אני אוהבת לתת עצות לאנשים שיש להם בעיות... וגם פעמים רבות שאני קוראת כאן כתבות של בנות יש לי עצות שלפחות לדעתי הן ממש טובות טוב אז בקיצקה לעניין: אני רוצה שכל מיני בנות יוכלו לשלוח לי לאי מייל בעייות מהחיים שלהן וכל מיני ואני אשלח להן בחזרה עצות! טוב אני ממשממשממשממשממש מקווה שתשלחו לי הודעות לאי-מייל ואני יענה לכן! ואני גם מבקשת שתיקחו את זה ברצינות ואל תעשו צחוק, ןגם אל תקללו אותי בבקשה! טוב האי מייל שלי הוא adi955@hotmail.com מקווה שתשלחו לי! אוהבת אותכן והמון נשקיות, ממני עדי!!! נ.ב.: אל תכתבו לי בעניין אסטרולוגיה (אני לא מבינה בזה כלום) וגם עדיף לא בעניין המין 0:)
תגובות:

את צודקת אבל אחושילינגגג צודקת.!!!!אין לי מה להוסיף כי את פשוט צודקת כל כך!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
תגובות:
שם אפריל 24, 2005 00:00

עדי יא כונפה מכוערת סתמי תפה אני ארצח אותך כנל לגבי כל מי שמעיזה להגיד משהו על קיבוצניקים יא מסכנות
תגובות:
עדי אפריל 23, 2005 00:00

לראשונה: את צודקת..אבל עד שלקחתי לי קצת מנוחה מהשיעורים את שוב מזכירה לי את זה?? פשוט סיוט..ולשניה: פחח..איזה אנשים דפוקים הקיבוצניקים!
תגובות:
גברת שרה השכנה אפריל 22, 2005 00:00

וואו איזה רעיון יפה מה שעושים בקיבוצים!!!! השנה יש לי תוכניות, אצל דוד שלי חחח אבל נראה לי שמתישו אני אבוא לקיבוץ, אולי של דוד אחר שלי... זה נשמע ממש טוב..(:
טעני עוד תגובות