גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

צעדת השרמוטות

הכל התחיל בשנת 2011, כאשר שוטר קנדי הרצה מול קהל של סטודנטים והצהיר כי "נשים צריכות להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות כדי שלא יהפכו לקורבנות של אלימות מינית"...

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
מרס 28, 2016 00:00
photo

 

 

מישהי מכן שמעה פעם על צעדת השרמוטות (או באנגלית - slutwalk)?
אם לא, הגיע הזמן שתשמעו.

 

הכל התחיל בשנת 2011, כאשר שוטר קנדי הרצה מול קהל של סטודנטים והצהיר כי "נשים צריכות להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות כדי שלא יהפכו לקורבנות של אלימות מינית". מיותר לציין שזו אמרה פוגענית ושוביניסטית שאני מתנגדת לה בכל תוקף. בעצם השוטר עשה משהו שנקרא האשמת הקורבן וזה לא בסדר בכל כך הרבה מובנים שאני לא בטוחה מאיפה להתחיל.

 

אז אני אתחיל בלהגיד את זה - לבוש חשוף או מיני לא אומר "תאנסו אותי". בבוקר כשאני עומדת אובדת עצות מול הארון וחושבת מה כדאי לי ללבוש אני לא מוציאה חולצה עם מחשוף ואומרת לעצמי "היום אני אלבש אותה כדי שמישהו יטריד אותי מינית". בבוקר כשאני מתלבטת מול המראה אני מוציאה חולצה ואומרת לעצמי "היא לא מתאימה עם המכנסיים" או "היא כן מתאימה עם המכנסיים". אף בחורה לא צריכה לסרוק את הארון שלה בבוקר ולבחור בגדים על פי השאלה "זה עלול / לא עלול לפתות מישהו".

 

אתן שואלות למה? טוב, כי הבעיה היא לא בנות שמתלבשות חשוף, אלא גברים שלא מסוגלים לשלוט בעצמם ובצרכים שלהם. שלא תבינו אותי לא נכון, אני ממש לא חושבת על בנים ככה, אני לא רואה בכל אחד אנס פוטנציאלי אבל כן יש אנשים מסוכנים שם בחוץ (גם נשים מסוכנות יש) והאשמה היא לחלוטין שלהם. לא תשמעו שאומרים למישהו שנדקר שזאת הייתה אשמתו, נכון? אז למה בחורה שנאנסה צריכה לשמוע ולחשוב שמה שעברה הוא באשמתה ובאחריותה?

 

עוד סיבה חשובה היא שלאף אחד אין זכות לומר לכן מה צנוע ומה לא. אני מתלבשת בצורה שעלולה להתפרש כחושפנית לאנשים מסוימים וכצנועה לאנשים אחרים ולאף אחד אחר מלבדי אין את הזכות להעיר לי על כך. אם מישהי מרגישה בנוח עם הגוף שלה ואוהבת אותו יש לה כל זכות שבעולם להראות את זה או להסתיר את זה כמיטב הבנתה. צניעות, כמו כל דבר, היא עניין מאוד יחסי שתלוי בעיניי המתבונן ולכן אף אחד לא יכול להגדיר שהתלבשת בצורה צנועה או לא. בתכלס, אני יכולה להתלבש בצורה הכי צנועה שאפשר ובכל זאת מישהו יתקיף אותי מינית, שום דבר שאני אלבש או אעשה לא יהפוך אותי לחסינה להטרדות מיניות.

 

אני יודעת שיש שיגידו שבנות כן מתלבשות כדי שיסתכלו עליהן, אני לא אכחיש את זה, מכיוון שבמקרים מסוימים זה נכון לחלוטין. לרוב אני מתלבשת בשביל עצמי, כדי להרגיש יפה ובטוחה בעצמי, אבל לפעמים חשוב לי לשמוע מה חושבים עלי אנשים אחרים ונחמד לדעת שמישהו מוצא אותך יפה או שווה. אבל העובדה שבחרתי בגדים שאני יודעת שמחמיאים לי, כדי שאנשים אחרים או בני המין השני בפרט יבחינו בי לא אומר שאני רוצה לשכב איתם או שאני מזמינה אותם לגעת בי, כי אני לא.

 

דבר אחרון וחשוב מאוד, אונס פוגע בכל כך הרבה זכויות טבעיות של הקורבן: בזכות לכבוד, בזכות לחיים וביטחון, בחופש הביטוי ובחופש הפרטיות. זאת חוויה נוראית שלצערי הרבה מאוד נשים (וגם גברים) בישראל ובעולם חווים אותה. אף אחד לא יבחר לעבור אותה מרצונו, איך אפשר להפיל את האשמה על מישהו שעבר את זה?

 

האחריות היא בלי שום ספק על האנס, או המטריד. אבל הבעיה קשה ועמוקה מכפי שניתן לתאר בכלל, כי במקום ללמד את הבנים מגיל צעיר שהם צריכים לשלוט בעצמם ולא לכפות את עצמם על מישהי, שהם צריכים לכבד בנות ולא לפגוע בהן ולפעול נגד הרצון שלהן, במקום זה מחנכים את הבנות לצניעות, מלמדים אותן להקטין את עצמן ולהסתתר כי אולי מישהו ימצא אותן מפתות ולא יעמוד בזה. הזלזול בהטרדה מינית ובאונס היום, גורם לנפגעות לקחת את האשמה - שהיא לחלוטין לא שלהן - על עצמן, להדחיק את המקרה ולסבול במשך שנים ארוכות בלי האומץ להגיד משהו.

 

מה שאמר אותו שוטר עורר בנשים רבות את אותו הכעס שהוא עורר בי כשקראתי על כך. הוא חטף המון ביקורת וחזר בו מדבריו, פעילות פמיניסטיות הפגינו ומחו כנגד מה שאמר וכתוצאה מכך החלה להתקיים צעדת השרמוטות. מעין מצעד שבו מוחים המפגינים נגד הטענה שבנות שמתלבשות חשוף אשמות בכך שהן נאנסות. הצעדה מתקיימת ברחבי העולם ואפילו בישראל היא מתקיימת כבר כמה שנים. בארץ היו אנשים שתמכו ברעיון, אבל התנגדו מאוד לשימוש במילה "שרמוטה" וטענו שהיא פוגענית. הפמיניסטיות טענו מנגד שהן משתמשות במילה הזאת דווקא כי היא משקפת את התופעה שהן מוחות נגדה ואני תומכת במסר שמעבירות המפגינות בכל ליבי.

 

ממש חשוב לי לשמוע מה דעתכן בנושא אז תרגישו חופשי להגיב ולספר על מי אתן חושבות שמוטלת האחריות, מה אתן חושבות על צעדת השרמוטות, או כל מחשבה אחרת שעלתה לכן בעקבות הכתבה.

 

אור

כתבת נוער

 

בקרוב - מצעד השרמוטות 2017...

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
17 תגובות
booksworm אפריל 04, 2016 14:09
תוכן פגעוני
נכון
זה שחם לי ואני רוצה ללבוש קצר לא אומר שאני צריכה לחוות אונס חס וחלילה טפו טפו טפו
תגובות: 211
קיטוש הפשושית מרס 29, 2016 09:04
תוכן פגעוני
ישר כוח!!!!
ייאאא מהממםםם מדהים!!!! ממש אהבתי והתחברתי!!
אין עלי מרס 29, 2016 00:00
תוכן פגעוני
מסכימה
אבל עדיין בנות לא צריכות ללכת עם תחת וציצי בחוץ כמו שבנים לא הולכים עם הז*ן בחוץ... יש גבול, אבל זה נכון שלאף אחד אין זכות להטריד אותנו גם אם נלך עם ביקיני... הכוונה שלי הייתה שחלקנו מגזימות וזה גורם לגברים לחשוב שהן "זולות", "נותנות" ו"זורמות"... זה מוריד מהכבוד של הבחורה (ומשל הגבר), ואם כולנו נתלבש בצורה נורמלית (לא בגדים ארוכים כל הזמן), נשמור על הכבוד שלנו.
tomigirl מרס 28, 2016 22:05
תוכן פגעוני
מדהים!!
אהבתי מאוד את הדרך חשיבה שלך.. ממליצה לך ולכולן בחום לראות סירטונים ביוטיוב של המרצה רן גבריאלי שמרצה בנושא מיניות. הוא הגיע אלינו לבית ספר היום והרצה דברים חכמים כל כך בנושא שאת כתבת עליו.. האיש אינטיליגנט ברמה אחרת ממליצה בחום!!!
תגובות: 66
שנינה00 מרס 28, 2016 19:59
תוכן פגעוני
צודקת
אבל אני חושבת שהאחריות גם על הבנות, אני חושבת שבנות שמתלבשות חשוף מדי מורידות מהכבוד שלהן בעיני הגברים הן יותר "נותנות" או "קלות להשגה" אם בנות יתלבשו טיפה יותר צנוע (לא חצאיות וחולצות ארוכות כן?) אבל רק טיפה יותר צנוע, בעיני יהיה להם כבוד עצמי יותר גבוה, ונראות יותר חסינה כמובן שגם על הגברים לשלוט בעצמם!
נועהנועה358 מרס 28, 2016 16:25
תוכן פגעוני
כתבה מעולה
את כותבת ממש מדהים,לעניין ובאופן מרתק. אני מסכימה כמעט עם כל מילה שכתובה פה.. כל הכבוד
אנונימית מרס 28, 2016 16:10
תוכן פגעוני

היי , אני די לא מסכימה איתך בכמה דברים , נכון שמה שהאיש אמר אולי זה קצת לא במקום . אבל בואי ותסכימי איתי שאם תלכי עם חצי תחת וחצי ציצי בחוץ , זה יותר יעשה אתזה ומפתה הרבה יותר מאשר שתלכי סתם דוגמה , עם סקיני וחולצה פשוטה , או הקיצוני יותר , חצאית ארוכה ממש וחולצה גם כן , אבל זה סתם איזה משהו קיצוני לגמרי , אני חושבת שאם מפריע לכל אחת פה מאיתנו ההטרדות המיניות אולי במקום להאשים את כל העולם , נסתכל קצת על עצמנו :) ועוד משהו , בקשר למה שאמרת על החינוך ,לפי מה שאני יודעת , אלה שאונסים הם בדרכ משוגעים .. בקיצור , ברור שאפשר להרגיש בנוח עם עצמך וללכת בצורע חשופה , אבל זה לגמרי תלוי גם בך :) ❤
אנונימית מרס 28, 2016 15:21
תוכן פגעוני

אני חושבת שזה כלכך נכון כי גם לי קרה משהו,עם החבר הקודם שלי ורק שתדעו זה שמתלבשים חשוף זה בסדר חיים רק פעם אחת!?
אנונימית מרס 28, 2016 14:49
תוכן פגעוני

מסכימה ככ !!!
אנונימית מרס 28, 2016 13:25
תוכן פגעוני

מסכימה עם כל מילה!! הכתבה כתובה ממש יפה ורואים שאת יודעת איך לכתוב
טעני עוד תגובות