גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

יום האישה 2016 - נשות הכותל

לכבוד יום האישה 2016 נפרסם כל יום דילמה עכשווית. והיום על המאבק של נשות הכותל ולמה הוא חשוב...

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
מרס 06, 2016 00:00
photoלכבוד יום האישה 2016 באתר 4girls נעלה כל יום דילמה עכשווית שקשורה לבנות ולנשים. בואו נשמע מה לך יש להגיד!  

לאחרונה אישרה הממשלה הסכם היסטורי – הכשרה של רחבה חדשה במתחם הכותל המערבי בה יוכלו גברים ונשים להתפלל יחד. ההסדר הזה הוא תוצאה של מאבק שנמשך יותר מ-25 שנה של "נשות הכותל" שמטרתן להשיג הכרה בזכותן כנשים להתפלל בקבוצה ובקול, לקרוא מהתורה ולהתעטף בטלית בכותל המערבי. על פי ההסכם הוחלט להכשיר רחבה מיוחדת כך שבכותל יהיו שלוש רחבות – רחבה לגברים, רחבה לנשים ורחבה מעורבת.בלתי ניתנת לעצירה? שכנעי וקבלי פרס שווה! המאבק של נשות הכותל התחיל ב-1988 אחרי שעשרות נשים הגיעו לכותל עטופות בטלית ומחזיקות ספר תורה וביקשו לקרוא בו. חרדים וחרדיות ניסו להפריע להן, כי טקס תפילה כזה לא תואם את המנהג השמרני של המקום. מאז ממשיכות נשות הכותל להתפלל במקום כל ראש חודש, תחת גילויי אלימות רבים.

אז על מה בעצם הוויכוח? נשות הכותל רוצות להתפלל כשהן עטופות בטלית וקוראות בספר תפילה בקול רם, בדיוק כמו אצל הגברים. אבל בדיוק עם הדבר הזה הנציגים הדתיים המחמירים לא מוכנים להשלים. על פי ההלכה אסור לאישה לגעת בספר תורה, אסור לה להרים קול בתפילה כי "קול באישה ערווה" ואסור לה להתעטף בטלית.

כל הכבוד לנשים שהצליחו לקבל הכרה אחרי שנים של מאבק ארוך! מה המאבק הנשי שאת היית רוצה שיהיה?


אפליקציית פורגירלס

הורידי את האפליקציה
 
4girls  - עולם של בנות, באנדרואיד ו באייפון 

רוצה לשלוח כתבהלעדכן פרופיללהירשם לאתר?
כנסי למדריכים בערוץ שלנו ביוטיוב!כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
15 תגובות
ולא מסכימה עם מה שכתוב בכתבה למעלה ואני אסביר לכן לה: 1-אני לא אאוהבת שהופכים את השוויון לקדוש, כי הוא פשוט לא. יש מצוות שמיוחדות לגברים ויש מצוות שמיוחדות לנשים. ככה ה' החליט, אני מאמינה שככה זה הכי טוב והאמת שלא בא לי להיות חייבת בשלוש תפילות כל יום או ללכת עם ציצית כשחם (זה הרבה יותר גרוע משרוול שלושת-רבעי). 2-צר לי להרוס את התסכול, הכתבה למעלה לא מדייקת בפרטים. אני אישית נגעתי בספר תורה המון פעמים וגם שרתי בקול בתפילה (מותר כי זה יותר משלוש נשים), וביישוב הדתי שלי יש גם קריאת מגילה שנשים קוראות, והרב סבבה עם זה. 3-נשות הכותל לא באמת רוצות להניח תפילין, הן סתם רוצות לעשות דווקא. *אני אסביר לכן למה אני חושבת כהה*: כי הרבה פעמים הם בכותל ומניחות תפילין עם מכנסיים וגופייה והן בכלל לא דתיות, אז עם כל הכבוד לתפילין, תתחילו עם לבוש צנוע (ד"א לדעתי לבוש צנוע לא מנמיך\משפיל\מבייש את האישה, אלא דווקא שומר על הכבוד שלה, ככה פחות מעריכים אותה לפי החיצוניות ויותר לפי מי שהיא). רק שתדעו שברוריה (אחת הנשים הצדיקות שהיו בתקופת הגמרה, ואף נכנסו אליה) הייתה מניחה תפילין, כי היא פשוט הייתה מקפידה על שאר המצוות שהגיעו לה ואז הידרה. גם לי הייתה סבתא רבתא שנהגה ליטול לולב ולספור ספירת העומר למרות שבעדה שלנו אלו מצוות שרק הבנים מקיימים (כי זה מצוות עשה שהזמן גרמן), בגלל שהיא הקפידה להתמיד בזה ועשתה גם את המצוות שעשו לה. בקיצור-תפסיקו להפוך את השוויון לקדוש, כי בקצב הזה גם חופים ושירותים נפרדים יהיו לא שוויוניים.
אנונימית מרס 06, 2016 21:47
תוכן פגעוני

אני ממש מסכימה עם תגובה 5 גם אני דתייה ומבינה למה היא אומרת שזה לא נכון. נשות הכותל הן קבוצה קטנה שעושה הרבה רעש ו פרובוקציות לפי התורה יש מצוות ששייכות לנשים ויש ששייכות לגברים ולנשים מותר לגעת בספר תורה, בחיים שלי לא שמעתי רב שאמר שלנשים אסור לגעת בספר תורה. ואסור להם לקרוא בתורה לא כי "קול באישה ערווה" (קול באישה ערווה מדבר על שירת נשים- שלגבר אסור לשמוע אישה שרה, אין איסור לנשים לדבר בקול לייד גברים!) אלא כי זה מצווה שהגברים מצווים בה ולא הנשים! לתגובה 1 אם היית דתייה אמיתית לא היית מתנהגת ככה כי הן בהחלט לא דתיות! אישה דתית מתנהגת כמו שהיא מצווה ולא מעוותת את התורה לפי מה שנוח לה. הכתבה הציגה אותן בתור נשים שנלחמות בגבורה על הזכויות שלהן שהחרדים שוללים מהם כי זה לא לפי רוחם, וזה ממש לא נכון (יהיה הוגן מבחינת האתר אם תבדקו ותתקנו את זה)
אנונימית מרס 06, 2016 16:43
תוכן פגעוני

*5
אנונימית מרס 06, 2016 16:42
תוכן פגעוני

אני ממש מסכימה עם תגובה 1 . כתבתם מצוות שלא קיימות בכלל!!!!!!!!!!
אנונימית מרס 06, 2016 14:08
תוכן פגעוני

יש לי עוד הרבה מה להגיד מה שרות לשמוע שתתכנס לי בפרטי
אנונימית מרס 06, 2016 14:08
תוכן פגעוני

יש לי כמה דברים להגיד על הכתבה הזו א. אני דתייה והאיסורים שכתבתם ממש לא נכונים!! לנשים מותר להחזיק ספר תורה ומותר להם לקורא בו כשיש רק נשים ככה שברחבה הנפרדת הן כן יכולות לעשות את זה! ! יש כיום בתי כנסת שנקראים "בתי כנסת שיתופיים" הבנות עולות לתורה וכו. .. אז אל תעלו סתם כתבות כפני שאתם בודקים את האמינות. ב. אני מגדירה את עצמי מאוד פמיניסטית אבל, אני ממש נגד הרעיון ואני אסביר את הדעה שלי: 1. זה מהלך לא חוקי! ! כן כן בשביל לעשות דבר כזה צריך הסכמה של הרבנים הראשיים ועיריית ירושלים לא קיבלה את זה 2. הכותל הוא מקום שקדוש לכולם ואין על זה וויכוחים. אבל נשות הכותל הן מיעוט שהמיעוט. בישראל יש בערך 20 בתי כנסת רפורמים (מי שרוצה יותר מידע עליהם מוזמנת לפנות עלי בפרטי ) ויש יותר ממליון בתי כנסת אורטודקסים (דתיים ) זה אשכרה לעשות רחבה שמפריעה לכל כך הרבה אנשים בשביל שכמה עשרות נשים יהיו מרוצות. זה לא עובד ככה. .
~ סלינטורס ~ מרס 06, 2016 13:10
תוכן פגעוני
**אישה ..
אישה במקום איזה ..
~ סלינטורס ~ מרס 06, 2016 13:09
תוכן פגעוני
לא הסכמתי ..
אני ההפך המוחלט מפמניסטית .. כאילו יש נושאים שאני חלוקה בהם ומסכימה .. אבל בנושא שכזה ? אני יכולה להגיד משהו .. אני באה מבית שאמא שלי חזרה בשאלה ואבא שלי חזר בשאלה .. כך האצךי בבית זה לא מקובל בכלל שככה זה נראה !! לדעתי, זה אסור לפי ההלכה ונשים צריכות לקבל את זה :-). אבל! אני בהחלט מסכימה עם התגובה שמעלי :). בנושא שכזה זה נכון .. איזה לא צריכה להיות טופמודל של הטלוויזיה או דברים שכאלה .. אוהבתתת… אדווה ;)
אנונימית מרס 06, 2016 00:00
תוכן פגעוני

העניין הוא לא שיוויון אלא הרפורמה שסותרת את ערכי התורה וממציאה לעצמה דת חדשה. אם למדתן קצת היסטוריה אתן אורות להבין מה הבעיה. פורגירלס הציגו את העניין באור חיובי- ילדות תמימות מאמינות לשקר רק כי הוא עטוף בתחפושת של שיוויון כביכול. הרפורמה היא אסון וכולנו צריכים למחות על כך. כל מי שהוא יהודי ושדורות אבותיו היו במעמד הר סיני צריך למחות לשקר ולהפיץ את האמת. אולי זה נשמע לכן קיצוני אבל זו האמת. ועל צדק ואמת לא מתפשרים
תגובות: 732
עדידול מרס 06, 2016 00:00
תוכן פגעוני
...
אהבתי את הנושא ואני שמחתי מאוד לשמוע על ההצלחה במאבק של "נשות הכותל". הייתי רוצה שיהיה מאבק נשי בנוגע לנושא המשכורות, שיהיה שוויון בין אישה לבין גבר העובדים באותה המשרה!
טעני עוד תגובות