גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

שאלה קטנה על מחזור

למה הוא לא סדיר? איך זה שאין תופעות לוואי? ואיך משתמשים בטמפונים? כל התשובות על השאלות שמטרידות אותך בנושא מחזור

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
פברואר 14, 2013 00:00
photo

 

יש לך שאלה בנושא מחזור? היועצת שלנו, ד"ר יעל ארבל דירוא, מומחית לרפואת נשים ומתבגרות, כאן בשביל לספק לך תשובות על השאלות שמטרידות אותך.

מחזור בלי תופעות לוואי

היי, אני בת 13 וחצי ולפני ארבעה ימים קיבלתי מחזור. הוא ממש הפתיע אותי. הוא הופיע כהפרשה חומה - לא הרבה, אבל גם לא קצת. יום למחרת הוא שוב הופיע, והפעם היה בו גם דם. לא הרבה בכלל, רק כמה טיפות. גם ביום השלישי היו רק כמה טיפות. ביום הרביעי הייתי בטוחה שהמחזור כבר הפסיק, אבל הופתעתי לגלות עוד פעם כתם חום על התחתונית. הפעם היה לו את המרקם של ההפרשות הרגילות.
באף אחד מהימים לא הרגשתי תופעות לוואי ואני ממש לא יודעת אם אני בסדר או לא!

תודה :)

גיל: 13.5

תשובה:

שלום לך,
ראשית אציין שגיל 13 וחצי זהו בהחלט גיל תקין להופעת וסת ראשונה. הדימום בווסת יכול להיות בעל אופי משתנה בהתחלה ועם הזמן כל נערה ואשה מכירה את הדמם שאופייני לה.
הווסת יכולה להופיע רק כדימום ולעיתים נלוות אליה תופעות נוספות כמו אי נוחות בבטן או בגב, תחושת נפיחות, אי נוחות בשדיים ועוד.
אני רוצה להזכיר בהזדמנות זו שאם הדימום בווסת מאיזושהי סיבה מדאיג אותך,
תמיד ניתן להתייעץ עם אחות או רופא.

בברכה,
ד"ר יעל ארבל דירוא

טמפונים – איך משתמשים?

לפני שבועיים קיבלתי מחזור ואחרי שבוע הוא נגמר. לפני ארבעה ימים שוב קיבלתי מחזור והיה כתם ענקי על המיטה שלי. לא ידעתי מה לעשות ואיך לספר את זה לאמי. אתמול הלכתי לבית הספר עם פד, וכל הזמן דיממתי והייתי צריכה להחליף פד כל שעה/ חצי שעה. אני לא יודעת להשתמש בטמפון. האם תוכלי לעזור לי?
גיל: 13

תשובה:

בת 13 יקרה,
לא ברור לי משאלתך אם אלו הם מחזורי הווסת הראשונים שלך.
בכל אופן, בתחילת מחזורי הווסת אי סדירות בהחלט יכולה להתרחש. אם הדימום שלך כבד ומתרחש לעיתים תכופות כמו כל שבועיים, כדאי לשקול התייעצות עם רופא.
לגבי אמא שלך, אני חושבת שהיא תשמח לעזור לך, בוודאי בנושא של שימוש בפדים וטמפונים.
לגבי טמפונים, אני חושבת שהם מקילים מאוד על החיים. כיצד להשתמש בטמפונים? כדאי לקנות חבילה עם טמפונים מיני עם מוליך וללא מוליך ולבקש מחברה או אמא להסביר כיצד להשתמש. את צריכה לראות מה יותר נוח לך. חשוב לזכור להחליף אותם ואני בדרך-כלל ממליצה לא לישון איתם בלילה.

מקווה שעזרתי לך,
ד"ר יעל ארבל דירוא

מחזור לא סדיר

היי יעל,
קיבלתי מחזור לפני 4 שנים והוא עדיין לא סדיר. יש חודשים שאני מקבלת, יש חודשים שלא, ופעם אחת אפילו קיבלתי פעמיים בחודש. הרגלי התזונה שלי טובים, ואני בתולה. למה זה קורה?

גיל: 15

תשובה:

לבת ה-15,
תודה על המידע שסיפקת לגבייך. אני שמחה שאת מודעת לחשיבות של תזונה טובה לבריאותך. אם המחזור שלך לא סדיר אחרי 4 שנים, כדאי בהחלט להתייעץ עם רופא נשים העוסק בגיל ההתבגרות. ישנן נשים שהמחזור שלהן לעולם אינו סדיר.
בדרך-כלל כרופאה אני מבצעת בדיקות שונות, כולל בדיקת אולטרסאונד ובדיקות
דם, כדי לבדוק האם קיימת בעיה הורמונלית. כלומר, אנחנו בודקים את התחנות השונות בגוף (בלוטות הפרשה) שאחראיות על המחזור החודשי. אלו לא בדיקות כואבות וגם לא בדיקות מביכות.
למען הסר ספק, נערה בתולה אנחנו בודקים רק בדיקות חיצוניות כמו רופא ילדים.

בברכה,
ד"ר יעל ארבל דירוא

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
20 תגובות
תגובות:
רווקה דצמבר 09, 2017 11:30
ואני עדיין לא קיבלתי מחזור...
תגובות:
רווקה דצמבר 09, 2017 11:29
זה גיל ללכל אחת יש מחזור ..... בהתחלה זה מתחיל מגילעיי 10 עד 16 ואני ממליצה להחזיק בתיק בכל השנים האלה טמפונים , תחבושות , תחתונים להחלפה , מגבונים , נייר לשירותים ועוד...
תגובות:
אנונימית ספטמבר 17, 2017 19:10
היי, לפני חודש בדיוק קיבלתי את המחזור הראשון שלי... ועכשיו בשלושה ימים האחרונים יש לי כמו הפרשה חומה כזאת ועכשיו אין לי... קראתי שזה קורה לפני מחזור ראשון או לפני לידה... אבל לא קראתי על מקרה כמו שלי... יש לזה הסבר? נ.ב. עדיין לא קיבלצי את המחזור השני
תגובות:
ירדן אוגוסט 04, 2017 14:20
היי אני בת 17 ולפני שבועיים סיימתי מחזור וקיבלתי שוב פיתאום,למה זה קורה?
תגובות:
אנונימית בת 12 יוני 23, 2017 22:53
אני ממש מפותחת והכל אפילו יותר משאר הבנות (שכן קיבלו) מהכיתה שלי ועוד לא קיבלתי הייתי אצל רופא והוא אמר לי שההורמונים שלי בסדר לגילי והכל זה בסדר שעוד לא קיבלתי??
תגובות:
בת 11 אפריל 21, 2017 12:57
שלום יעל, קיבלתי מחזור בחודש השביעי בפעם הראשונה ו כמובן שלאחר מכן הוא לא היה סדיר (גם עכשיו).. היה פעם חודש שקיבלתי פעמיים מחזור ובחודשים האחרונים המחזור שלי לא היה כמו המחזור הראשון, עכשיו הוא קצת חום בהיר וכמעט ואין לו דם.. אני רוצה גם להזכיר שאני מאוננת לעיתים קרובות, בגלל שהתחילו לי ההורמונים. האם יש לי בעיה במחזור? ואיך אפשר לטפל בזה?
תגובות:
אנונימית אוקטובר 07, 2015 18:12

הי יעל אני בת 22 בדרכ המחזור שלי סדיר אני מקבלת מחזור כל 24-25 ימים אני כבר יומים עם כאבי בטן תחתונה וקצת כאבים בגב כמו כאב של מחזור ועדין לא קיבלתי וגם אין לי הפרשות חומות יש ממה לדאוג?
תגובות:
אנונימית אוגוסט 19, 2015 00:00

אני בת 14 ועדיין לא קיבלתי מחזור, יש לי הפרשות מגיל 12 ובזמן החרות התחילו לי דקירות בבטן ובפות, זה קשור? זה אומר שאני צריכה לקבל?
תגובות:
אנונימית מאי 23, 2015 20:48

היי אני נעמה בת 13 קיבלתי מחזור בגיל 12 . ליפני חודשיים קיבלתי מחזור ומאז הוא לא חזר... יש רק הפרשות שקופות או לבנות על התחתון . מה לעשות?
תגובות:
אנונימית ינואר 26, 2015 16:17

לא קיבלתי ארבעה חודשים ובדרך כלל אני מקבלת פעם בחודש וחצי ופעם אחת זה הפסיק אני בתולה ואני גם בת 13 אני עושה המון ספורט ואני אוכלת נכון למה זה קורה לי ?
טעני עוד תגובות