כל מה שאת צריכה לדעת על מחזור

מה זה מחזור, מה הסימנים לקראת מחזור וכל מה שרצית לדעת על הזמן הזה בחודש...

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יוני 21, 2012 00:00
photo

 

 


מחזור חודשי - כל מה שחשוב לדעת 

המחזור הוא תהליך חודשי טבעי שנועד להכין את הגוף שלנו לקליטת הריון כשיגיע הזמן לכך... למעשההדימום הוא סימן חודשי נהדר (כן! ממש כך!) שאומר שגופינו פועל באופן נורמאלי ובריא.


לחץ פוגע במחזור?

מותר לשים טמפון כשאני לא במחזור?

גוזייה עוצרת גדילה?

מחזור הפוריות שלנו הוא תהליך ביולוגי מתוזמן ומופלא המתנהל ב- 4 שלבים:

1. בכל חודש משתחררת ביצית בשלה מהשחלה ומתחילה את מסעה דרך החצוצרות אל הרחם - תהליך זה נקרא ביוץ.

 

2. במקביל, נוצרת בשולי הרחם שכבה עדינה ורכה (רירית הרחם), שנועדה להזין את העובר שיגיע.

 

3. אם אין התעברות, רמת ההורמונים יורדת, והגוף שאינו זקוק לרירית הרחם פולט אותה דרך הנרתיק יחד עם הדם. זהו הדימום הנקרא בשפה רפואית "וסת" ובשפתנו "מחזור".

 

4. הגוף, שהבין שבחודש זה לא התעברנו, ממתין מספר ימים, ומבשיל באחת השחלות ביצית חדשה... כך מתחיל מחזור חדש של פוריות.

 

מחזור חדש של פוריות


אנו נמשיך לקבל מחזור עד שתסתיים תקופת הפוריות שלנו בסביבות גיל 45-50, למעט בתקופות בהן נהיה בהריון והרקמה בשולי הרחם תישאר ותתפתח כדי להזין את העובר, או מסיבות בריאותיות שונות.סימנים לקראת המחזור 

 

בדרך כלל השינויים שקורים בגוף בגיל ההתבגרות יכולים לרמוז שהמחזור עומד להגיע (הם לא חייבים להיות בסדר הזה...):

 

1. בדרך כלל המחזור מתחיל שנתיים או שלוש אחרי שהחזה התחיל לצמוח, אבל לא בהכרח. אצל חלק מהבנות מופיע המחזור גם לפני או תוך כדי צמיחת החזה.

 

2. המחזור מתחיל שנה עד שנתיים אחרי צמיחת שיער באזורים שונים בגוף.

 

3. ברוב המקרים יופיעו כתמים לבנים/ צהבהבים/ הפרשה לבנה/ צהבהבה על התחתונים בין חצי שנה עד שנה וחצי לפני המחזור. זהו סימן נהדר לכך שהגוף מתפקד טוב ובקרוב יופיע המחזור.

 

דרך נוספת שאתן יכולות לחשב מתי יתחיל המחזור היא לשאול את אמא. רוב הסיכויים שתקבלו את המחזור הראשון שנה לפני או אחרי הגיל שבו היא קיבלה את המחזור שלה.

 

מתי מתחיל המחזור הראשון? 
הגוף מתחיל כשהוא מוכן. אין זמן "נכון" ואצל כל אחת הקצב שונה. לרוב, המחזור הראשון מגיע בין גיל 10 ל- 16. כדאי להתייעץ עם רופא/ה אם לא קיבלתן עד גיל 14 ולא היו לכן שינויים כלשהם של התבגרות מינית, או אם עדיין לא קיבלתן עד גיל 16 למרות שגופכן כבר התחיל להתפתח.

 

בראש רגוע, גם אם המחזור לא קבוע

זה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות המחזור לא סדיר. יכול להיות שייקח לגוף שלכן שנתיים ואפילו יותר להפוך את המחזור לקבוע. לפעמים גם משקל גוף נמוך משפיע על המחזור. לאורך השנים המחזור ישתנה ויהיה ארוך וסדיר יותר.

 

אצל רוב הבנות הדימום מופיע פעם בחודש, בערך כל 28 ימים. אצל חלק מהבנות הדימום מופיע מוקדם או מאוחר יותר. כל עוד קיבלת מחזור כל 21 עד- 35 ימים, זה נורמאלי. משך המחזור יכול להשתנות ונע בין 3 ל-7 ימים, וגם עוצמתו אינה אחידה. כל זאת משתנה מנערה לנערה או מאישה לאישה, כך שגם אם המחזור שלכן "מתנהג" אחרת מאצל חברותיכן - אין סיבה לדאגה.

 

 

רוצה לקרוא עוד כתבות בנושא מחזור? בקרי כאן:

היגיינה בזמן מחזור

שאלות על מחזור

כאבי מחזור
גלולות ומחזור
האם המחזור עוצר גדילה?

 


 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
59 תגובות
פסטל מרס 24, 20:35
מחזור לא מיזור
פסטל מרס 24, 20:35
יש לי הפרשות כבר מגיל 9 וחצי ואני עכשיו בת 11 וחצי. יש לי שיערות באיברים והחזה שלי התחיל לגדול. יש כמה ימים בחודש שיש חי כאב בטן נוראי אבל לא יוצא לי דם (מחזור) אף פעם לא היה לי מיזור אפילו לא הראשוני.... יש לי סיבה לדאוג?
אנונימית מרס 24, 17:05
תודה רבה זה עוזר לי מאוד כי עדיין לא התחיל לי וגם החברות שלע שלי לא יעזרו לי והן נישבעו
מערכת האתר מרס 06, 11:06
היי לכל המגיבות! כדי לשלוח את השאלות שלכן ליועצת לחצו על האייקון של העיפרון בתפריט הראשי של האתר ובחרו ב-שאלי שאלה!
מיכל מרס 06, 09:15
למה יש מחזור
אנונימית ינואר 07, 00:00

קיבלתי מחזור בפעם הראשונה בגיל 13, ועברו מאז חודשיים ועדיין לא קיבתי שוב מחזור... האם זה נורמאלי?
אנונימית דצמבר 24, 2016 20:54

אני עוד מעט בת 11 ויש לי הרבה שערות בפות וגם יחסית הרבה בבית השחי ועכשיו התחילו לי קצת לצמוח השדיים ויש לי גם הפרשות שקופות צהבהבות כבר בערך חצי שנה ואני מפחדת שאני יקבל את המחזור בהפתעה ויהיה לי כתם על המכנסיים או משהו מביך אחר
אנונימית דצמבר 14, 2016 15:07

קיבלתי מחזור בסוכות , אין לי כאבים. קיבלתי שניה או שלישית מהכיתה ולא סיפרתי לאף אחת חוץ משלוש חברות טובות שלא בכיתה שלי... ועדיין לא הצלחתי להתרגל מה אני עושה!? שאלה שניה: אני אמורה לקבל היום ואתמול הייתה לי טיפת דם והיום אין כלום! תמיד אני מקבלת לפני או אחרי וזה מלחיץ מה עושים!?!,!
אנונימית דצמבר 14, 2016 15:07

קיבלתי מחזור בסוכות , אין לי כאבים. קיבלתי שניה או שלישית מהכיתה ולא סיפרתי לאף אחת חוץ משלוש חברות טובות שלא בכיתה שלי... ועדיין לא הצלחתי להתרגל מה אני עושה!? שאלה שניה: אני אמורה לקבל היום ואתמול הייתה לי טיפת דם והיום אין כלום! תמיד אני מקבלת לפני או אחרי וזה מלחיץ מה עושים!?!,!
אנונימית אוקטובר 18, 2016 21:03

אני בת 11.5 ויש לי הפרשות בערך חצי שנה או קצת יותר מתי אני אמורה לקבל מחזור? איך לספר לאמא שלי? גם לא סיפרתי לאמא שלי שיש לי הפרשות אבל אני שמה תחתוניות כי לקחתי מאחיות שלי
טעני עוד תגובות