כל מה שאת צריכה לדעת על מחזור

מה זה מחזור, מה הסימנים לקראת מחזור וכל מה שרצית לדעת על הזמן הזה בחודש...

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
יוני 21, 2012 00:00
photo

 

מחזור חודשי - כל מה שחשוב לדעת 

המחזור הוא תהליך חודשי טבעי שנועד להכין את הגוף שלנו לקליטת הריון כשיגיע הזמן לכך... למעשההדימום הוא סימן חודשי נהדר (כן! ממש כך!) שאומר שגופינו פועל באופן נורמאלי ובריא.

מחזור הפוריות שלנו הוא תהליך ביולוגי מתוזמן ומופלא המתנהל ב- 4 שלבים:

1. בכל חודש משתחררת ביצית בשלה מהשחלה ומתחילה את מסעה דרך החצוצרות אל הרחם - תהליך זה נקרא ביוץ.

 

2. במקביל, נוצרת בשולי הרחם שכבה עדינה ורכה (רירית הרחם), שנועדה להזין את העובר שיגיע.

 

3. אם אין התעברות, רמת ההורמונים יורדת, והגוף שאינו זקוק לרירית הרחם פולט אותה דרך הנרתיק יחד עם הדם. זהו הדימום הנקרא בשפה רפואית "וסת" ובשפתנו "מחזור".

 

4. הגוף, שהבין שבחודש זה לא התעברנו, ממתין מספר ימים, ומבשיל באחת השחלות ביצית חדשה... כך מתחיל מחזור חדש של פוריות.

 

 

 

מחזור חודשי

אנו נמשיך לקבל מחזור עד שתסתיים תקופת הפוריות שלנו בסביבות גיל 45-50, למעט בתקופות בהן נהיה בהריון והרקמה בשולי הרחם תישאר ותתפתח כדי להזין את העובר, או מסיבות בריאותיות שונות.

 

סימנים לקראת המחזור 

 

בדרך כלל השינויים שקורים בגוף בגיל ההתבגרות יכולים לרמוז שהמחזור עומד להגיע (הם לא חייבים להיות בסדר הזה...):

 

1. בדרך כלל המחזור מתחיל שנתיים או שלוש אחרי שהחזה התחיל לצמוח, אבל לא בהכרח. אצל חלק מהבנות מופיע המחזור גם לפני או תוך כדי צמיחת החזה.

 

2. המחזור מתחיל שנה עד שנתיים אחרי צמיחת שיער באזורים שונים בגוף.

 

3. ברוב המקרים יופיעו כתמים לבנים/ צהבהבים/ הפרשה לבנה/ צהבהבה על התחתונים בין חצי שנה עד שנה וחצי לפני המחזור. זהו סימן נהדר לכך שהגוף מתפקד טוב ובקרוב יופיע המחזור.

 

דרך נוספת שאתן יכולות לחשב מתי יתחיל המחזור היא לשאול את אמא. רוב הסיכויים שתקבלו את המחזור הראשון שנה לפני או אחרי הגיל שבו היא קיבלה את המחזור שלה.

 

מתי מתחיל המחזור הראשון? 
הגוף מתחיל כשהוא מוכן. אין זמן "נכון" ואצל כל אחת הקצב שונה. לרוב, המחזור הראשון מגיע בין גיל 10 ל- 16. כדאי להתייעץ עם רופא/ה אם לא קיבלתן עד גיל 14 ולא היו לכן שינויים כלשהם של התבגרות מינית, או אם עדיין לא קיבלתן עד גיל 16 למרות שגופכן כבר התחיל להתפתח.

 

בראש רגוע, גם אם המחזור לא קבוע

זה טבעי לגמרי שבשנים הראשונות המחזור לא סדיר. יכול להיות שייקח לגוף שלכן שנתיים ואפילו יותר להפוך את המחזור לקבוע. לפעמים גם משקל גוף נמוך משפיע על המחזור. לאורך השנים המחזור ישתנה ויהיה ארוך וסדיר יותר.

 

אצל רוב הבנות הדימום מופיע פעם בחודש, בערך כל 28 ימים. אצל חלק מהבנות הדימום מופיע מוקדם או מאוחר יותר. כל עוד קיבלת מחזור כל 21 עד- 35 ימים, זה נורמאלי. משך המחזור יכול להשתנות ונע בין 3 ל-7 ימים, וגם עוצמתו אינה אחידה. כל זאת משתנה מנערה לנערה או מאישה לאישה, כך שגם אם המחזור שלכן "מתנהג" אחרת מאצל חברותיכן - אין סיבה לדאגה.

 

 

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
83 תגובות
יפה גם מבחוץ ❤ יולי 15, 19:35
וטודו בום גם אל תחששי הכל בסדר תבדקי צה קורה לפני שמקבלים מחזור ותבדקי אם יש לך
יפה גם מבחוץ ❤ יולי 15, 19:35
לזאתי ששתי תגובות מתחתיי- את לא יכולה להיפרד ממנו גם אם לא תולידי ילדים זה קורה רק אם ישלך בעיה לטודו בום תבקשי מאמא שלך להצטייד בפדים ותחתוניות למקרה שיהיה לך משהו ואם כל הבנות בכיתה אצלך מפותחות וגם אם לא תגידי למדריכה שלך אני בטוחה שהיא תעזור בכל מה שקשור לזה
תגובות:
טודו בום יולי 15, 18:28
היי עוד לא קיבלתי מחזור ואני ממש מפותחת בקרוב מאוד אני יוצאת למחנה קיץ של הצופים ואני מפחדת שיהיה לי שם הפחד הכי גדול שלי זה במקלחות במקלחת שיש מחזור בפעם הראשונה יורד הרבה ?
שניצל😄 יולי 12, 20:19
לזאת שמתחתי - אי אפשר להיפטר חח.. אלא אם כן את לא רוצה להוליד ילדים
תגובות:
לוציה יולי 12, 12:55
איך נפטרים ממחזור?אני שונאת אותו?
Monosh יולי 06, 11:13
טמפון הוא סוג של תחבושת רק שאותו מכניסי לתוך המקום ממנו יורד הדם רצטי לשים אותו רק כאשר רתם אולכים לים או לבריכה למקומות רטובים וקח כאשר אתם במקום הדם לא דולף החוצה ולא רואים כלום טמפון או פחות לגילאים 10-14 יותר לגיל 16-20.
Ayanakr4444 יוני 10, 22:52
נואל מתיוס , תגלשי קצת ביוטיוב ותלמדי על איך לשים טמפון , וכן זה טיפה מסובך וכואב עדיף לשים רק בבריכה. אבל עם את ממש רוצה פשוט תגידי לה שלמדת רק עם למדת את זה מצוין . והיא צודקת זה אכן יכול לפצוע אבל במקרים מעטים מאוד . בפעם הראשונה ממש תיזהרי. ועם זה כואב לך ששמת, או שאת בכל מרגישהאת זה, כדאי לך להוציא מיד ולשים חדש במקום. מנסיון. מקווה שעזרתי💜❤💙💚💛
מערכת האתר יוני 08, 11:15
לנויה111 - תוכלי למצוא תשובות כאן https://www.4girls.co.il/community/article/?id=19881
תגובות: 11
לאליטה-טיניטה יוני 08, 09:24
מה זה טמפונים?
תגובות: 19
eden1233333333 מאי 27, 18:13
מזה טמפון
טעני עוד תגובות