גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

יום המאה – כתבה שנייה

כתבה שנייה בסדרת כתבות: הכל על יום המא"ה. איך
להתכונן ליום החשוב שיקבע את אופי השרות בצה"ל

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
ינואר 31, 2011 00:00
photo

 

היי בנות, בכתבה הקודמת בסדרה הסברתי לכן מהו יום המא"ה (זוכרות? יום המיון וההתאמה החשוב ביותר לפני הגיוס!), ועכשיו, לכתבה השנייה שתסביר עוד קצת על מהלך היום העמוס של יום המא"ה:

חלק שני של יום המא"ה: בניית דגם
אחרי הסימולציות מביאים קופסא עם המון חלקים, ג'ולה ותמונה של מבנה מסוים. את מתבקשת להסתכל על התמונה במשך דקה ואז לוקחים אותה, ומתזמנים 10 דקות לבניית דגם של אותו מבנה כפי שהופיע בתמונה. בגדול אומר שמדובר על בסיס עץ שעליו מרכיבים מסילות בעזרת כמה ברזלים והמטרה היא לבנות מגלשה זהה למגלשה בתמונה ושהג'ולה תיסע עליה ותגיע לחור שמיועד לה. אני ו-90% מחברות הקבוצה שלי נכשלנו כשלון מוחץ- מה לעשות, חוש טכני זה לא הצד החזק שלנו, אבל כמובן שלא התבאסנו מהסיבה הפשוטה שאף אחת מאיתנו לא מעוניינת לשרת בתפקיד שמצריך חוש טכני או כל קשר לבנייה/פירוק/הרכבה של משהו.

טיפים לשלב זה: תבחנו טוב את התמונה. מטרת שלב זה: לבדוק את הכישורים הטכניים.

חלק שלישי של יום המא"ה: הרצאה
אחרי הפסקה של בעשר דקות נכנסנו לחדר והתיישבנו על כסאות ב-ח'. נאמר לנו שכל אחת צריכה לבחור בין הדרכה פעולה בנושא מסוים באורך של 3 דק' לשאר בנות הקבוצה, לבין הרצאה באורך 3 דק' מול הקבוצה. חילקו לכל אחת קרטון קשיח וכלי כתבה וכן רשימת נושאים להרצאה (ברשימה יש כל כך הרבה נושאים- אין לך מה לדאוג! לא רק שלא חסר שם אף נושא, אלא יש שם עוד רעיונות לנושאים שלא חשבת עליהם. אני מבטיחה שתמצאי לפחות שלושה נושאים שאת יכולה לדבר עליהם אם לא יותר). נותנים לך 5 דקות להכין את ההרצאה/פעולה שאת רוצה להעביר (מותר ומומלץ להשתמש בדף שחילקו לך אבל אסור להקריא ממנו). הייתה אחת שעשתה פעולה בנושא שיתוף פעולה, אחרות הרצו על שנת שירות, שיטות למידה שונות, רכיבה על סוסים, סטודיו לריקוד, מגמה מסוימת בבית הספר ועוד המון הרצאות. אני מתנדבת אז החלטתי לדבר על זה.

טיפים לשלב זה: אל תתביישי! דברי בחופשיות, חייכי, צרי קשר עין, אל תביעי מבוכה או חשש. אם את מצליחה לדבר שעות עם החברות שלך על הנושא האהוב עליך, לדבר על אותו נושא במשך שלוש דקות קטן עליך! מטרת שלב זה: לבדוק יכולת התבטאות, ביטחון עצמי, עמידה מול קהל וכו'.

החלק הבא הוא הפסקת האוכל: הבוחנים מספקים סנדביצ'ים טעימים במבחר טעמים ופחית קולה.

השלב הבא של יום המא"ה: הרצאה מתוך נושא נתון
נכנסים לחדר בו ומתיישבים בחי"ת. בחדר שתי בוחנות (עד עכשיו הייתה רק אחת). לכל אחת מביאים קרטון קשיח לכתוב עליו, דף, עט ומאמר. המאמר עוסק בנושא מסוים ואת צריכה להכין הרצאה באורך 10 דקות תוך התבססות על נושא המאמר. זה יכול להיות תוכניות ריאליטי, אלימות בקרב בני נוער וכו'. תשתדלי להפגין ביטחון ולדבר ברצף כדי לא להיתקע ולמלמל. אם קורה שאת נתקעת אל תחייכי במבוכה, אלא תמשיכי מאותה נקודה בלי להתבלבל. הקטץ' בתחנה הזו היא שהפעם, בניגוד להרצאה הקודמת, שתי הבוחנות מפריעות לך. אבל באמת מפריעות. אם בסימולציות הן היו שחקניות תיאטרון, פה מגיע להן אוסקר. הן ימצאו כל דרך אפשרית להציק לך, החל מלרטון על המזגן ועד השמעת הערות בלתי פוסקות בנוגע לנושא ההרצאה. תפקידך להשתיק אותן וכל אחת מוצאת דרך אחרת לעשות זאת.

טיפים לשלב הזה: מציעה לא לצרוח כמו משוגעת כשהבוחנות מפריעות אלא לדבר בהיגיון, ואם את רואה שההצקה לא מפסיקה תדרשי מהן לצאת מהכיתה ואז תתעלמי עד שהן לכאורה יעשו זאת. בנוסף, אם מישהי אחרת מרצה והבוחנת מנסה לעודד אותך להפריע לה, אל תזרמי איתה. הן בכוונה בודקות אם תיגררי אחריהן ותפריעי לחברה שלך לדבר. תשתדלי גם לא לצחוק ממה שהן עושות- כשאת במעמד של המרצה ולא של התלמידה, ההצקות שלהן ממש לא נראות משעשעות. חשוב שתזכרי. מטרת שלב זה: לבדוק את יכולת ההתבטאות שלך, כיצד את מתמודדת עם הפרעות, כיצד את מסכמת חומר ממאמר נתון ומעבירה אותו (האם את מלמדת את החומר בצורה מעניינת? האם את מראה בקיאות בנושא?), ביטחון עצמי, עמידה מול קהל ועוד.

בכתבה הבאה והאחרונה בסדרה – סיכום של יום המא"ה.

אלמונית,

גיל: 18

 

לכתבה הקודמת בנושא לחצי כאן.

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
16 תגובות
שינויים חדשים נובמבר 01, 2022 19:46
תוכן פגעוני
שווה שתעשו עדכון לכתבה בעקבות השינויים שחלו מאז שפרסמתם את הפוסט, יש מדריכים מאוד עדכניים ומפורטים, ביניהם של יום100: https://guide.yom100.co.il/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%90%d7%94/
מיקה הרוש מאי 01, 2019 19:02
תוכן פגעוני
היי אני צריכה להכין להרצאה נושא בבית ופעילות או שאני עושה שם
אגם ספטמבר 08, 2017 17:22
תוכן פגעוני
ליהיןת אכזרית
אנונימית פברואר 06, 2014 00:00
תוכן פגעוני

<b>ת</b>ודה רבה
אנונימית פברואר 01, 2011 00:00
תוכן פגעוני

אני מתגייסת עוד שבוע!!! 08/02/11
תגובות: 15
שקד. ינואר 31, 2011 00:00
תוכן פגעוני
(: זו שכתבה את הכתבה ..
תגובה לתגובות: # הזימון ליום המא"ה משתנה, אני מאמינה שלפי הגיל. לי היה צו ראשון בינואר 2010 ויום המא"ה שלי היה באוגוסט (7 חודשים הפרש). לעומת זאת, לחברה שלי היה צו ראשון בנובמבר השנה ויום המאה שלה היה בדצמבר (חודש הפרש). # בכתבה הראשונה ציינתי: "*הערה: לכל קבוצה יש סדר מבחנים משלה, הסדר שכתבתי הוא הסדר שהיה לקבוצה שלי ספציפית." :) # שינו פה את הכתבה שלי, לא כתבתי שצריך להוציא אותן מהכיתה.. פשוט עורכים את הכתבות באתר וכותבים את העיקר. תודה רבה לכן על התגובות! שמחתי לעזור! אני מסכימה שלא צריך להתבייש. אני נהניתי ביום הזה, דיברתי עם המון ביטחון ובמנילה שלי קיבלתי את כל תפקידי ההדרכה (מדריכת ח"יר, מדריכת חיל הנדסה, מדריכת תותחנים ומורן, מדריכת שריון, מ"כית, מדריכת אב"כ, מש"קית חילוץ והצלה, מדריכת איסוף קרבי, מדריכת נ"מ ועוד מלא שאני מתעצלת להתחיל לכתוב עכשיו). דירגתי את כל תפקידי ההדרכה האלה לפי הסדר שרציתי, אח"כ שמתי מש"קית ת"ש שזה נשמע לי אחלה תפקיד.. ובלי קשר אני מתמיינת למסלול של פאראמדיקים ועושה גיבוש לקרק"ל. בקיצור בנות יום המא"ה חשוב! תשקיעו! יום נפלא לכולכן :)
תגובות: 1025
3>miss chcolate ינואר 31, 2011 00:00
תוכן פגעוני
יש לי זמן :)
אבל כתבה מעולה. רואים שאת יודעת על מה את מדברת...
תגובות: 597
XDDD ינואר 31, 2011 00:00
תוכן פגעוני
...
ברכה לשינוי בחיים לכל אלו המצפים לשינוי בחייהם אנו מביאים לכם כאן איחולים שודאי הקב"ה יסכים עמם. בהתועדות עם הרב קאופמן הוא חידש לנו תפלה/ברכה/דרשה, המותנית בשליחתה ל-12 איש . (יחד שבטי ישראל) כל מי שמקבל המייל הזה מיד מבורך. אנא אל תמחקו . זיכרו לבקש מישאלה לפני שקוראים את הדרשה שהיא מן המתנות הטובות ביותר שקיבלנו!! אינה עולה מאומה אך שוויה רב. הביע/י משאלה עכשיו ! לפני קריאת הדרשה, כדי שתתקיים במציאות במהרה הדרשה/התפילה/הברכה כיום השלום שולט מתוכך בטח בה",כי אתה בדיוק במקום שהינך נמצא בל תהין לשכוח את האפשרויות האינסופיות בדבר האמונה , להיות מיומן בתורתה אתה צריך להודות לה" על כל מה שקיבלת ולהעביר גם לאחר תרומת נתינה ואהבה ודאי שמאושר הינך לדעת שאתה בן הבורא תן לנכוחותו לזרום בעצמותיך ותרשה לנפשך את החופש לשיר לרקוד , לדבר , לאהוב כן נאחל לכם כולכם ואתם לנו. אמן את ההודעה שלח בבקשה ל 12 אנשים בדקות הספורות
תגובות: 482
רותם ינואר 30, 2011 00:00
תוכן פגעוני
...?
ומתי אני אמורה לקבל הזמנה ליום המאה הזה?
תגובות: 596
S/sap ינואר 30, 2011 00:00
תוכן פגעוני
...
אמממ יש לך טעות! הכשילו את חברה שלי על כך שאמרה למדריכות לצאת מהכיתה.. זה אומר שהיא לא מנסה לתקן אאת המצב אלא לדחות אותו לרגע שהמדריכה תחזור ושוב תפירע.. מה שאני עשיתי היה, ביקשתי מהמדריכה לזכור על מה היא רוצה לדבר מאוחר יותר [כי התפרצה לדברים שלי] ובסוף ההרצעה שלי-חצי דקה לפני הסוף שאלתי אם היא זוכרת ורוצה לשתף את הקבוצה במה שעלה לה לראש תוך כדי ההרצאה שלי... אני הכי נהניתי בהרצאות כי ככה התבטאתי.. הדבר הכי חשוב למי שעוד לא עברה את יום המאה הוא לא להתבייש, ולא להתבייש זאת אומרת לא להתעסק עם הבגדים ולהרים את הג"ינס כל שניה וכו"... ההכוונה היא שצריך להשתמש בידיים להרגמה [למעלה=מרימים את הידיים למעלה וממחישים את התנועה וכו"..] בקיצור להיות בעלות ביטחון כי התפפקידים הכי טובים בצבא הם לא פקידות וכד" אלא הדרכה.. במנילה שלי הכל היה הדרכה כי הייתי טובה בשת"פ ובהדרכות ובסימולציות.. הייתי גרועה בדגמים אז קיבלתי לפי זה יום המאה מאוד משפיע אז לא לבוא בהרגשה שהולכים לחפור לך היום אלא ליהנות מזה.. למה לא :]
טעני עוד תגובות