גודל טקסט‎ נורמלי‎ גדול‎ ענק‎
ניגודיות צבעים‎
רגיל‎ מותאם לכבדי ראייה
סגור

יום המאה - כתבה ראשונה

כתבה ראשונה בסדרת כתבות: הכל על יום המא"ה.
איך להתכונן ליום שיקבע את אופי השרות בצה"ל

תוכן פגעוני
tag icon תגיות:
ינואר 24, 2011 00:00
photo

 

היי בנות! עברתן את הצו הראשון, קיבלתן תאריך גיוס ועכשיו נשלח אליכן זימון ליום המא"ה. יכול להיות שחיפשתן מידע על יום המא"ה באתר ולא מצאתן, בדיוק בגלל זה לקחתי יוזמה: לפניכן סדרת כתבות שבהן כל ההסברים על היום שקובע מה התפקידים שיוצעו לך במנילה - יום המא"ה.

אז מה זה בעצם יום המא"ה? יום המא"ה הוא יום איתור, מיון והתאמה. ביום הזה נערכות בחינות בתחומים שונים ע"מ לבדוק אילו מהתפקידים המגוונים בצה"ל מתאימים לך ביותר עפ"י כישוריך ויכולותיך. היום מיועד לכל הבנות (גם אלה שרוצות קרבי או עתודה) ולבנים שלא מיועדים לשרת ביחידות הקרביות מסיבות כאלו ואחרות.

כל הבחינות שתעברי ביום הזה מנוהלות על ידי בוחנים מקצועיים ממכון "אדם מילוא". הבחינות בנושאים שונים וכל אחת מהן בודקת יכולת אחרת ולכן טבעי שיהיו מבחנים בהם תצטייני ומבחנים בהם תתייבשי, אז אל תיקחי קשה אם לא הכול הולך חלק.

מי שקראה את הכתבה המצוינת "מני מני מנילה" יודעת שהמנילה מחולקת ל-2: תפקידים הדורשים מיון המשך (קצונה ייעודית, קרק"ל וכו'), ותפקידים שאינם דורשים מיון מוקדם: הם התפקידים שנמצאת מתאימה אליהם ביום המא"ה (לדוגמא: מש"קית ת"ש, מדריכת ח"יר, מש"קית חוו"יה ועוד).

יום המא"ה הוא חידוש של השנה-שנתיים אחרונות ונבנה במיוחד בשבילך ומטרתו להתאים כמה שיותר את היכולות שלך לתפקידים שיוצעו לך. כך שמי שחשבה לוותר על היום הזה, אני מציעה לה לחשוב שוב. מה נבהלת?! לא להילחץ, מדובר ביום לא קשה ואפילו מהנה ברובו!

אז בואו נתחיל: מה להביא ליום המא"ה? ת.ז וזימון: אם קיבלת את הזימון ליום המא"ה בSMS ועוד לא הגיע אלייך הזימון הביתה, תשמרי את ההודעה בפלאפון שלך ותראי אותה בכניסה. התייצבתי רעננה ויפה כתמיד. מה עכשיו? בתור התחלה, תדעי שיום המא"ה מורכב מ-6 שלבים: סימולציות + בניית דגם (יחיד), הרצאה / פעולה, הפסקת אוכל, הרצאה שנייה, בניית דגם (קבוצתי), תחנת שקי חול, מבחנים פסיכוטכנים.

*הערה: לכל קבוצה יש סדר מבחנים משלה, הסדר שכתבתי הוא הסדר שהיה לקבוצה שלי ספציפית.

אחרי שחילקו את כולן לקבוצות בנות 8 בנות כל קבוצה, את נכנסת עם הקבוצה שלך לחדר בו עושים היכרות כללית. יושבים בחי"ת כשכל אחת אומרת את השם שלה, מאיפה היא ומה היא רוצה לעשות בצבא. אחר כך יוצאים ומחכים לתחנה הבאה. יש לציין שבין תחנה לתחנה דופקים ייבוש של איזה 15 דקות, אז תנצלי הזמן בשביל להכיר את הבנות בקבוצה ולהתחבר איתן. זה טוב להראות כישורים חברתיים, ומי יודע, אולי תצאי עם חברות חדשות?

תחנה ראשונה ביום המא"ה: סימולציות ובניית דגם

בתחנה הזאת את נכנסת לחדר מלא בשולחנות,כשעל כל אחת לתפוס שולחן לבדה. בין השולחנות יש מן הפרדה כזו, ככה שאת לא ממש מחוברת למה שקורה לחברה בשולחן לידך. בוחנת מתיישבת בכיסא מולך ומגישה לך דף. זה הוא החלק הראשון: סימולציות. בדף מתוארת סיטואציה מסוימת ואת צריכה לשחק את אותה סיטואציה ולמצוא דרך לצאת ממנה. לא להילחץ, לא דרושים כישורי משחק! הם רק רוצים לבדוק איך מגיבה לסיטואציות האלה. דוגמא לסיטואציה שנתנו לי:"את עובדת בחנות בגדים. המדיניות של החנות היא שלא מחליפים מוצרים ולא מקבלים החזר כספי על בגדים. עם כל קנייה, מצורף לקבלה דף הוראות לכביסה מיוחדת של הבגד".

הבוחנת שמולי שיחקה בתור לקוחה, שבאה להתלונן על כך שהשמלה שהיא קנתה מהחנות שלי אתמול התכווצה בכביסה ועכשיו "בקושי עולה לה על האצבע". היא דרשה שאחליף לה את השמלה או אביא לה החסר כספי, אך לפי המדיניות של החנות אני יודעת שאסור לי לעשות זאת. איך יוצאים מהסיטואציה?! זה בדיוק מה שהם רוצים לבדוק. בהתחלה חזרתי ואמרתי לה שלקנייה היה מצורף דף הוראות לכביסה נכונה, והיא טענה שלא, אבל הבנתי שאין טעם להתווכח איתה ואני חייבת למצוא דרך אחרת לצאת מזה. המצאתי לה מבצע של 1+1 על ה"שמלות החדשות שקיבלנו- יראו עלייך מעולה!" ובסופו של דבר הלקוחה התרצתה ולכאורה קנתה שתי שמלות חדשות במחיר של אחת.

אחרי שסיימתי את הסיטואציה הראשונה הגיעה בוחנת נוספת והביאה סיטואציה נוספת כשגם הפעם הייתי צריכה לשחק את הסיטואציה. בסיטואציה השנייה יבקשו ממך לרוב לבשר משהו לא נעים למישהו, וירצו לבדוק איך את מגיבה לכך ואיך את עושה את זה. הסיטואציה שנתנו לי: אני מדריכה ותיקה בצופים ואני צריכה להודיע לחניכה שהיא לא התקבלה לקורס מדריכים, לא נעים וגם אין לי קשר לצופים ככה שלא יכולתי להציע לה תפקיד חלופי, (כי חוץ ממדריכה אני לא מכירה תפקיד אחר) כל אחת זורמת עם הסיטואציה בדרך אחרת, אני אישית דאגתי להדגיש עד כמה היא טובה בדבר הנוכחי שהיא עושה ולכן חבל לוותר עליה. היא התרצתה בסוף והיה בסדר.

טיפים לשלב הזה: לזרום עם הסיטואציה, להשתדל לא להיתקע והכי חשוב לא לצחוק! הבוחנות נכנסות לזה מינימום כמו שחקניות ב"הבימה", לכן כדאי שתשתתפי גם את בהצגה ותנסי להתחבר לסיטואציה. מטרת שלב זה: לבדוק את יכולת האלתור שלך, לבדוק כיצד את מתמודדת עם מצבים מסובכים, לבדוק איך את מגיבה בסיטואציות השונות.

בכתבה השנייה בסדרה אפרט את המשך יום המא"ה והמשימות המחכות לך. שווה לקרוא.

 

כתבות דומות:
תוכן פגעוני
הגיבי לפוסט
user image
הגיבי
mask
20 תגובות
עדכונים על יום המאה נובמבר 01, 2022 19:45
תוכן פגעוני
שווה שתעשו עדכון לכתבה בעקבות השינויים שחלו מאז שפרסמתם את הפוסט, יש מדריכים מאוד עדכנייים ומפורטים, ביניהם של יום100: https://guide.yom100.co.il/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%90%d7%94/
Miss Shelly יולי 08, 2015 00:00
תוכן פגעוני
ואו
כתבה מעולה!! תודה :)
היפיפייה הנרדמת נובמבר 22, 2014 00:00
תוכן פגעוני
היי
חבל שהיום לא עושים עוד כתבות על גיוס לצבא.. וכל מה שקשור.. עברתי את יום המא"ה הלך לי לא הכי הכי והביאו לי בשאלון העדפות לא תפקידים שאני רוצה בכלל רק שתי תפקידים שהם נשמעים נחמדים יותר שזה מערך המנהלת של חייל האוויר ובודקת ציוד אלקטרוני בחייל תקשוב.. כל השאר זה לא אני ואני לא רוצה :( אופטימית אני מקווה שישימו אותי בתפקידים טובים
אנונימית אוקטובר 02, 2012 15:37
תוכן פגעוני

כתבה מעולה תודה על ההסבר ועל הטיפים !!!
-דנה- מאי 14, 2011 00:00
תוכן פגעוני
תודה רבה רבה רבה יש לי זימון לעוד שבועים בערך
וכל כך נלחצתי... תודה רבה מאד עזרת לי להרגע ולקבל קצת יותר מידע על היום הזה!
תגובות: 23
אנונימית138918 מרס 22, 2011 00:00
תוכן פגעוני
:)
כתבה מעניינת :) , קיבלתי כבר זימון אבל דחיתי אותו כי היה לי אירוע משפחתי :\ ... מקווה שבשבוע הקרוב ישלחו לי אחד חדש (: תודה , הכתבה עזרה מאוד :]
אנונימית ינואר 24, 2011 00:00
תוכן פגעוני

לזאתי שהיא רשמה שהיא רוצה להיות מפקדת טירונות אני לא מציאה לך את לא מבינה איזה סיוט זה את הולכת לישון באיזה ה12 בלילה וקמה ב3 או 4 לפנות בוקר את כל היוםםם על הרגליים יש לך בקושי הפסקות והחיילים לא יפסיקו לקלל אותך ולשנוא אותך...לא נעים...
תגובות: 596
S/sap ינואר 24, 2011 00:00
תוכן פגעוני
...
אני רוצה להיות מכי"ת אני מודעת לעניין אבל אני מכירה את עצמי וזה תפקיד שיושב עלי בול. כל תפקיד בצבא יש מישו שישנא אותו.. אני לא אהיה מסריחה מגעילה שתגרום לחיילים לבכות ולכרוע לי , זה לא קיים. מצאו אותי כשירה לזה בגלל יכולות הנהגה והדרכה די טובות.. זאת הסיבה גם שעברתי מיונים להדרכות בגרעין עירוני נח"ל וזאת סיבה להרבה דברים אני יכולה להתמודד עם זה - ככה אני מאמינה אז.. למה לא ? משם אפשר להמשיך לקצונה וכל העתיד לפני.. הסיבה שאני רוצה להיות מכי"ת היא שאני מאוד רוצה לשרת בקרקל והם נותנים את האפשרות.. החיילים שמגיעים לקרקל אלא לא סתם חיילים של פקידות, יש להם מטרה כמו לכל יחידה אחרת.. ברור שכמו שלי ולאחרות פה יהיו קצת בעיות או משו, ככה יהיו גם לחיילים שלי-בתקווה שאני אתקבל להיות מכי"ת... מה יותר טוב מלפקד אחרי קבוצה של חיילים כוסונים ;)
תגובות: 599
MissLaLaLa =3 ינואר 24, 2011 00:00
תוכן פגעוני
(:
כתבה מעולה! אני לא קרובה אפילו לצבא אבל נורא נהניתי לקרוא אותה!
noam_menashe ינואר 24, 2011 00:00
תוכן פגעוני
^^
כתבה טובה אבל יש לי עוד זמן
טעני עוד תגובות